kafeja

Ja çfarë i bën kafja dhe çokollata trupit tonë

Spread the love

“Katër ose pesë filxhanë kafeje në ditë, edhe dekafeinat, zvogëlojnë vdekshmërinë kardiovaskulare në vazhdimësi duke filluar nga 10 deri në 18 vjeç. Pirja e kafesë për një kohë të gjatë ka një efekt pozitiv”. Efekte të ngjashme pozitive në shëndetin e zemrës, megjithëse më të buta, lidhen me konsumin e çokollatës së errët në 85-90%.

Kështu, Sebastiano Marra, drejtor i Departamentit Kardiovaskular të Spitalit Maria Pia në Torino, që më 27 dhe 28 tetor do të organizojë Ditët e XXIX kardiologjike të Torinos “Përparimet në Aritmitë Kardiake dhe Inovacionet e Mëdha në Kardiologji”. Në Qendrën e Konventës Bashkimi Industrial do të jenë të ftuar mbi 600 pjesëmarrës dhe 100 folës, duke përfshirë edhe kardiologët e Klinikës Mayo në Rochester (Minesota) dhe ekspertët kryesorë europianë nga Gjermania, Franca dhe Zvicra.

Gruri i kafesë thotë Marra është substanca me më shumë antioksidantë ekzistues në natyrë. “Këtë vit, takimi fokusohet në parandalimin. “Sigurisht mund të themi se në njëzet vitet e fundit ne kemi në dispozicion ilaçe të reja, teknika të reja kirurgjikale, të cilat padyshim kanë reduktuar vdekshmërinë, por për tre të katërtat merita është parandalimi – shpjegon Marra – dhe është kryesisht ky faktor, me të cilët ne mjekët duhet të angazhohemi “.

Por përveç vetëdijes së faktorëve të rrezikut, një pikë tjetër vendimtare është njohja e asaj që është e mirë për shëndetin e zemrës dhe trupit tonë në përgjithësi. Në këtë kuptim, risia më interesante, dhe shumë të papritura të tjera, kanë të bëjnë me kafenë.

“Ka të dhëna thotë Marra në mbi 10,000 individë të cilët zbulojnë se kushdo që konsumon kafe, në afat të gjatë, ka më pak ankth, fle më mirë, nuk ka presion më të lartë në krahasim me ato që nuk e pijnë. Një studim francez që analizoi mbi 200,000 njerëz gjatë një periudhe prej 8-10 vjetësh, raporton të dhëna pozitive mbi vdekshmërinë. Të dhënat konfirmojnë se ata që pinë kafe kanë një humor më të mirë, më pak ankth, pushojnë më mirë, nuk kanë kolesterol ose presion më të lartë “.
There are 70 comments

Add yours
 1. waar clenbuterol te kopen in Brussel

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot
  drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 2. Wo kann ich airomir in Österreich kaufen?

  Excellent items from you, man. I have understand your stuff prior to and you’re just too magnificent.
  I actually like what you’ve obtained right here, really like
  what you are saying and the best way in which you are saying it.

  You are making it entertaining and you still take care of to keep
  it sensible. I can not wait to learn far more from
  you. That is actually a tremendous web site.

 3. Kauf von Medikamenten in Belgien

  This design is incredible! You certainly know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 4. Sara

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Ie, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, excellent blog!

 5. capecitabine en venta libre en Guadalupe

  You’re so interesting! I don’t think I’ve read through anything like this before.
  So nice to discover someone with some original thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up.

  This web site is something that is required on the web, someone with a little originality!

 6. Florene

  I have read a few good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

  I surprise how much effort you set to create this kind
  of fantastic informative web site.

 7. Davida

  A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state.
  That is the very first time I frequented your
  website page and up to now? I amazed with the
  analysis you made to make this actual post extraordinary.
  Excellent activity!

 8. Belen

  Its like you read my mind! You seem to know a lot
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 9. où acheter albenza à Paris

  I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more
  useful than ever before.

 10. Dillon

  Hello mates, how is the whole thing, and what you
  would like to say regarding this piece of writing, in my
  view its truly awesome for me.

 11. Hildegarde

  Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It will always be exciting to read content from other writers and
  practice something from other web sites.

 12. Rebecca

  Great weblog right here! Also your site a lot up very fast!

  What web host are you using? Can I am getting your associate link on your host?

  I want my site loaded up as fast as yours lol

 13. nákup xenical v Belgicku

  Thanks a bunch for sharing this with all people you actually understand what you are talking approximately!
  Bookmarked. Please additionally consult with my site =).
  We could have a link alternate agreement between us

 14. how much to level a backyard

  I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside
  case you shield this hike.

  gibraltar latte

  night vision goggles military surplus

  dixon zero turn mower price

  astroscope night vision

  nascar top speed 2022

  sundance lodges kananaskis country

  can i jumpstart a hybrid

  how much does it cost to grade a yard

  outdoor bonsai tree types

  viper dartboard games


Post a new comment