tambo

KËSHILLA PRAKTIKE

Spread the love

“ENEDHAFETU NISFUL IMANI”

“Pastërtia është gjysma e besimit”

LAJMË E THAJMË

Duke ecur nëpër rrugët e qytetit, apo kur rastësisht gjendemi tek një shoqe, tek e cila

vëreni se rrobat e saj, sidomos ato të bardhat kanë një shkëlqim dhe bardhësi më të

ndryshme sesa rrobat tuaja, atëherë ndiheni jo aq mirë. Me siguri se keni lakmuar që edhe

ju apo fëmija juaj të ketë rroba të bardha dhe të kenë dukje të freskët, e jo të ketë ngjyra

të zymta apo e bardhë e fruktë, pra në të verdhë.

Që është më e keqja se edhe ju e bëni ndoshta të njëjtin mund, por nuk e dini sekretin e

punës. Por, ka edhe femra të tilla që nuk kanë inat dhe e pyesin shoqen për mënyrën e

larjes, por, ja ne tani do t’iu japim disa këshilla konkrete që nëse veproni sipas tyre me

siguri do të shihni rezultatin e duhur.

PARA LARJES

-Ndani rrobat në grupe: rrobat me ngjyra, të bardhat që janë për zierje, për larje me dorë

dhe ngjashëm.

– Kurrë mos i lani rrobat të përziera, rezultati do të jetë katastrofal.

– Para se të filloni larjen e rrobave kontrolloni gjepat, apo më mirë mësoni anëtarët e

familjes, që çdo njëri për vete kur i hedh rrobat për larje le të praktikojë zbrazjen e

gjepave. Mbyllni patentat për të mos i dëmtuar rrobat tjera, po ashtu mbërtheni pullat,

sepse rroba do të jetë më e ruajtur nga shqepjet e padëshiruara.

– Nëse në rroba ka ndonjë vrimë, e cila duhet arnuar, më mirë është që ta arnoni para

larjes, se pastaj do të hapet vrima më e madhe apo do t’i shkojë fija e thurjes.

-Rrobat e bardha, të brendshme, brekët, pizhamet etj., mos i lani me peshqirët e kuzhinës,

sepse ato kanë njolla apo janë më të yndyrshme dhe do të kundërmojnë.

-Lavatriqen mos e mbushni plot, sepse larja do të jetë më e dobët si dhe lavatriqja do të

dëmtohet më shpejt.

ZBUTJA

-Zbutja e rrobave (të lënit në ujë) është një mënyrë më efikase për rrobat që janë më

shumë të përlyera.

-Rrobat zbutni në ujë të vakët ose të ftohtë, sepse uji i nxehtë papastërtinë e mbanë në

pëlhurë.

-Rrobat zbutni në enë më të madhe, sepse sa më lirë të jenë aq më mirë e lëshojnë

papastërtinë.

-Para se t’i zhytni rrobat në ujë, detergjenti duhet të jetë krejtësisht i shkrirë, për arsye që

të mos ketë efektin e pjesërishëm.

-Bëhuni të durueshme, se zbutja me kohë më të gjatë do të ketë efekt më të madh, sesa

larja e fuqishme. Mjafton t’i lini rrobat të zbuten gjatë tërë natës.

-Mos i zbutni rrobat prej lëkurës, mëndafshit apo pëlhurat që lëshojnë ngjyrë, si dhe ato

materiale që nuk hekurosen.

-Mos i zbutni bashkë rrobat e bardha dhe ato me ngjyra.

– Mos i zbutni rrobat që kanë pjesë metali, p.sh. pullat, sepse mund të ndryshken brenda

një nate dhe të ju prishen rrobat.

TESTI I NGJYRËS

Kur keni dyshimin më të vogël tek ndonjë rrobë se a mund të lëshojë ngjyrën apo jo,

atëherë bëjeni këtë test.

-Merreni një pjesë të pambukut, lageni me ujë dhe nga brendia e rrobës vëreni për një

kohë 10 minutëshe në ndonjë pjesë ku nuk vërehet aq shumë. Nëse pambuku merr ngjyrë

nga rroba, atëherë dërgojeni në pastrim kimik, nëse e keni blerë shtrenjtë, apo nëse nuk

ka kushtuar shtrenjtë atëherë lajeni me dorë për të mos i dëmtuar rrobat tjera.

LAJMË RROBAT ME LAVATRIQE

-Përdorni pak detergjent. Shumica e prodhuesve preferojnë përdorimin më të madh të

detergjentit, sesa që ka nevojë. Kjo, ndoshta, preferohet, por jo për neve që tani i dimë

rregullat e zbutjes.

-Nëse ndodh që ndonjëherë pas shpërlarjes uji të jetë i shkumuar, e sidomos kur lahen

perdet, atëherë në shpërlarjen e fundit hidheni në lavatriqe një filgjan uthull.

-Nëse vëreni se rrobat tuaja kanë marrë ngjyrë, nga ndonjë copë tjetër, atëherë gjejeni cila

ka qenë ajo copë që ka lëshuar ngjyrë, nxirreni nga lavatriqja dhe menjëherë përsëriteni

larjen, sepse sa më i shpejtë të jetë aksioni, mund t’i shpëtojë rrobat tjera.

ZBARDHIMI

-Kurrë mos përdorni mjete zbardhuese që nuk janë të kloruara, thartirat e forta, sepse ato

mund të hapin vrima në rrobat tuaja.

-Para se të fillojmë zbardhimin, lexojeni etiketën se a mund të zbardhohen.

-Pasi t’i zbardhoni, mos i përzini me rrobat tjera, sepse nga fërkimi mund të dëmtohen

rrobat tjera.

-Kur i zbardhoni rrobat, mos i futni në enët e metalta, por në të plastikës, për arsye se

mund t’i kapë ndryshku.

GJËRAT PROBLEMATIKE

Gjërat që i përdorni më shpesh, siç janë leckat e kuzhinave, sofrabezat, mbulojat e

tryezave, peshqirët etj., lani më shpesh, sepse edhe nëse ka ndonjë njollë yndyre, ajo

mund të largohet më shpejt dhe gjësendet nuk do të kundërmojnë.

-Jakat, mëngët e këmishëve, më mirë është që së pari t’i lagim me ujë dhe t’i lyejmë me

sapunë, e pastaj t’i lëmë të ndikojnë në papastërtinë 5 minuta dhe i fusim në lavatriqe apo

i lajmë me dorë.

-Rrobat që kanë pjesë elastike, p.sh. jakat e këmishëve, kurrë mos i zini në 90 gradë C.

-Këto rroba lani në 50-60 gradë, por të mbështjella në material të frotirit dhe me shumë

pak centrifugë apo sjellje.

-Rrobat e leshit lani me shumë kujdes dhe me detergjent të lëngët, mos e lëshoni

centrifugën.

-Xhemperin e thurur nga fijet e leshit, pas larjes shtrijeni mbi peshqir, që t’ia thithë ujin

dhe

pastaj tereni të shtrirë horizontalisht.

THARJA E RROBAVE

-Në etiketë lexoni a lejohet tharja me makinë tharëse.

-Kurrsesi mos i thani rrobat që janë të mbushura me lesh sintetik apo me pendla, mund të

dëmtohen shumë keq.

-Rrobat e pambukta më mirë është t’i thani në mënyrë të thjeshtë në tel, sepse dielli edhe

më mirë do t’i zbardhojë.

-Në diell mos i thani rrobat e mëndafshit, leshit dhe najlonit. Leshi dhe mëndafshi e humb

kualitetin, ndërkaq najloni rrudhet dhe prishet.

-Kurrë mos i vëni në dollapin tuaj rrobat e pa tharë mirë.

-Nëse e keni ballkonin nga rruga, gjatë ditës ka pluhur, atëherë rrobat thani natën.

-Perdet, të cilat, ndoshta, nuk kanë nevojë për hekurosje, mos i thani, por vendosni

menjëherë në kapëset e duhura, arnishta (shina të perdeve).

-Pasi të thahen rrobat, mos i merrni në krah, sepse ato mund t’iu bien në tokë, por më

bukur është që të keni shportën e plastikës.

-Mbasi të thahen rrobat dhe doni t’i ndani dhe palosni, mos i lëshoni në tepih, por lini në

ndonjë tavolinë apo çarçaf, sepse sado kudo tepihu dhe kolltukët, zakonisht janë më të

përlyera, sepse janë më shumë në përdorim.

-Para se t’i fusni në dollap, ndani rrobat që kanë ndonjë defekt të vogël, nëse keni kohë

riparoni aty për aty, nëse nuk keni kohë ndani në një qese najloni, e pastaj kur iu del

kohë, uluni dhe qepini. Është më mirë të mos kesh në disponim ndonjë rrobë, e cila do

t’iu bëjë nervoz, prandaj mos e vendos në varëse.

-Telat e tharjes duhet të jenë të radhitur, në atë mënyrë që era të depërtojë nëpër mesin e

telave, e jo era të thajë vetëm rreshtin e parë të rrobave.

Të nderuar, feja islame na këshillon që fëmijët, kur fillojnë të dinë për vendet e

turpshme, atyre u ndalohet, bile, edhe të hynë në dhomën e prindërve pa kërkuar leje,

prandaj ka disa arsye pse ne këshillohemi që të kemi kujdes që brekët dhe rrobat që janë

më intime të të rriturve, mos të jenë të shpërndara nëpër banje, për arsye të fëmijëve dhe

ndoshta, rastësisht, mund t’iu vijë ndonjë mysafirë dhe kjo vërtetë është turp për ata që

kuptojnë.

Po ashtu eleganca juaj dhe karakteri juaj, do të vlerësohet tek rrobat tuaja që i keni shtrirë

për tu tharë, prandaj brekët dhe jelekët e gjinjve, mos i shtrini në rendin e parë të telit,

apo nëse veç nuk keni rrugëdalje atëherë mbuloni me ndonjë pëlhurë të hollë.

Motra të nderuara, eleganca dhe bukuria juaj vërehet tek burri dhe fëmijët tuaj,

apo njerëzit, të cilët i keni nën kujdesin tuaj, prandaj mos e kurseni kohën për gjëra të

mira, sidomos për pastërti, sepse Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë :

“ENEDHAFETU NISFUL IMMANI” që do të thotë “Pastërtia është gjysma e

besimit”

Kjo nuk ka nevojë për komentim, sepse në një shtëpi ku ka pastërti ka shëndet, Allahu

lëshon mëshirë dhe të gjithë jetojnë në harmoni..

E përktheu dhe punoi për ju H.Ikballe Berisha Huduti

Një pjesë e materialit është marrë nga revista “KUCA STIL”
There are 799 comments

Add yours
 1. pengeluaran macau

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 2. slot hack 2023

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 3. rtp jarwo

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 4. slot gacor

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 5. bambutogel

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 6. nomwrosse

  When a patient s echocardiogram is NOT suggestive of PH Diagnostic evaluation should be guided by clinical suspicion cialis 10mg First, the surgeon prepares the eye with eye drops that dilate the pupil and local anesthetic

 7. togel singapore hari ini

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 8. bambubet

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 9. data sgp

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 10. bambu4d

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 11. prediksi hk jitu

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 12. prediksi hk jitu

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 13. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 14. Bambu4d

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 15. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 16. Bambu4d

  For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

 17. data taiwan

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 18. Slot Online

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 19. Marma

  Lista Ruletek CSGO, Jackpotów oraz stron do otwierania skrzynek wraz z darmowymi punktami. Sprawdź listę ruletek oraz stron z otwieraniem skrzynek CS:GO i zdobądź darmowe punkty na grę, bez potrzeby wpłacania skinów lub wysyłania SMS. Kliknij w link poniżej, aby przejść do listy ruletek CS:GO w 2023. Ogólnie rzecz biorąc, aby zakazać pracownikowi Departamentu angażowania się. Bonusy są dość powszechne w automatach online, poker zasady strit bezpośrednio lub pośrednio. Oprócz obszernej listy bardzo dobrze skategoryzowanych często zadawanych pytań, w jakąkolwiek formę zalegalizowanej działalności hazardowej. Choć może się to wydawać skomplikowane, te działania nie wymagają dużo czasu, a dają wiele korzyści, jakimi jest gra bez ryzyka. Pamiętaj jednak o czytaniu regulaminów bonusów, ponieważ oprócz tego, jak bonus uruchomić, znajdują się tam również informacje na temat tego, jak ten bonus wykorzystać, aby nie przepadł (tzw. warunki obrotu bonusem).
  https://edwinrqnl185185.laowaiblog.com/19529020/ruletka-jak-przewidywac-liczby
  Niekontrolowany hazard może być szkodliwy i prowadzić do uzależnień! W zabawie udział biorą dwie rodziny, które odpowiadają na pytania zadane wcześniej grupie Polaków. Drużyna, która zdobędzie największą liczbę punków, przechodzi do gry finałowej. Hilton warszawa casino z grzechu pierworodnego uwalnia człowieka dopiero chrzest święty, to znaczy. Urządzenia fiskalne zazwyczaj stosują się z potężnymi sieciami sklepów czy supermarketów, że źle trafiłeś. Hilton warszawa casino to co słyszysz w TV, że Play plajtuje już chyba szósty rok i splajtować nie może.Raportuj. Ma to związek z tym, ale rzeczywiste stoły umieszczone w prawdziwych pomieszczeniach. 777 casino odwrócił się od interkomu i ponownie spojrzał na AmbuMed, obsługiwane przez realnych. Znajdziesz tam wiele przydatnych tekstów i case studies, fachowych krupierów.

 20. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 21. Slot Online

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 22. appop

  Mining Dogecoin is an option since it’s a currency you can create more easily than its higher-valued competitors, but with the volatile value of the currency and its tendency to have high rates of inflation for a cryptocurrency is likely to keep the value of Dogecoin about where it is now. According to data provided by CoinMarkeCap, XRP and Shiba Inu are among the most traded cryptocurrencies on the exchange.   You should always be careful when making a payment in Dogecoin or in any other currency. Hackers or other similar groups might try to cause problems with the Dogecoin network or your payment that could affect your transaction. This can result in lost or stolen Dogecoin. Tesla is not responsible for any lost or stolen digital assets.
  http://xn--hq1bq8p28dm5f.xn--mk1bu44c/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=54211
  Charles Schwab Futures and Forex LLC is a member of NFA and is subject to NFA’s regulatory oversight and examinations. However, you should be aware that NFA does not have regulatory oversight authority over underlying or spot virtual currency products or transactions or virtual currency exchanges, custodians, or markets. How do I buy Dogecoin on Robinhood?To buy Dogecoin on Robinhood, create and fund your account, then search for Dogecoin and hit the Buy button towards the bottom of the screen. Enter how much you want to buy, hit Review, then swipe up to confirm the transaction. Kevin Durant wasn’t the only celebrity to possibly make it big from Coinbase’s rise, as famous rapper Nas also received a nice payday from the investment. Buy low and sell high is the game in the investment business, and Nas and Durant did just that (assuming they’re selling their shares now and not later). A quick insight on just how much money the two might have made was shared by Newsweek:

 23. Embem

  Шукаєте сторінку Microsoft Store для такої мови та країни/регіону: Ukraine – українська? Chess historians adore Albert W. Fox: A Chess Life On and Off the Board and respect its author, John S. Hilbert. International Master John Donaldson describes Hilbert as “America’s premier chess historian.” Along with Donaldson, several chess historians provided blurbs for Hilbert’s Fox book. More рџЎў Chess is booming in the Oklahoma City (OKC) metropolitan area. Coffeeshops, bookstores, recreation and community centers, and universities host chess clubs every day of the week. ChessMates OKC posted a chess video that, in less than two months, has over 90,000 views. More рџЎў Catalog This strategy video game–related article is a stub. You can help Wikipedia by expanding it.
  https://shaneaywt418528.look4blog.com/55858419/minecraft-poki
  In Tetris® 99, your goal is to rotate and move falling blocks called Tetriminos to complete horizontal lines. Completed lines disappear, clearing space for more Tetriminos, which fall faster and faster. Learn more about nes TetrisPlay SNES games Description Tetris the Soviet Mind Game (NES): ControlsArrow Keys – Directional Buttons / MovementZ – A / Rotate BlockX – B / Rotate BlockSpace – SelectEnter – Start Tetris Effect: Connected PSVR2 is a culmination of everything since the original released in 2018 and the fact that it looks so awesome thanks to PlayStation VR2 means that it’s by far the best way to experience it yet. Oh, and the new modes are cool, too. Good luck playing this free 10×10 game, and see how high you can score on our leaderboard! If the game is too fast or too slow, try hitting CTRL-F11 (slower) and CTRL-F12 (faster).

 24. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 25. Togel Online

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 26. 카지노사이트

  You have somke reaⅼly good posts and I belіeve I would bе a gooⅾ asset. If yoᥙ ever wɑnt too take somе oof
  tһe load off, Ι’d absolutеly love tⲟ카지노사이트 ѡrite sߋme c᧐ntent for your
  blog in exchange for a link Ьack to mіne. Please send me an email іf іnterested. Tһank ʏou!

 27. Kaw

  Щеточка для ресниц из силикона, форма конус. Нам кажется, что сделать крутой макияж можно довольно просто и быстро – главное иметь нужные “инструменты” для его создания. Одним из таких инструментов является универсальный спонж beautyblender, с помощью которого можно придумать полноценный макияж лица Карандаш. Самый доступный и легкий вариант подводки. Он с легкостью наносится, позволяет прорисовать тонкие или толстые стрелки. Карандаш обладает отличной устойчивостью, выпускаются в классическом или механическом виде. При помощи подводки можно в считанные минуты сделать профессиональный макияж глаз. Но при выборе текстур самого продукта, новичкам следует учитывать некоторые нюансы. Так, при отсутствии опыта жидкий продукт может попасть в глаза, некрасиво растечься по веку, криво засохнуть. Оценить палитру краски для волос Фармавита можно тут.
  http://www.tbhc.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=180371
  Це найкращий засіб для вій,відростаю швидко. Рекомендую. Отзывов пока нет. Оригинал Feg Pro Advanced имеет 3Д голограмму на коробочке и на флакончике! Если у Вас короткие, редкие, ломкие, обессиленные или тусклые ресницы и брови, или Вы хотите удлинить свои реснички и добавить им естественного объема, обязательно попробуйте сыворотку Активатор от Фег Про Адванст. Она обязательно поможет справиться с этими проблемами и Ваши реснички подрастут на несколько мм. Природная сыворотка для ресниц Смотрите все ОТЗЫВЫ выше, во вкладке “Комментарии” Активатор можно использовать абсолютно всем представительницам прекрасного пола без исключения в любом возрасте и при любых природных данных, так как он не содержит парабенов и вредных веществ, прошел дерматологические и офтальмологические исследования, а главное – 100% гарантирует при регулярном применении рост ресниц и бровей!

 28. slot bsi

  For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

 29. Bambu4d

  Very well presented. Every quote was awesome and thanks for sharing the content. Keep sharing and keep motivating others.

 30. Bambu4d

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 31. Bambu4d

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 32. Bambu4d Slot

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 33. pragmatic play demo

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 34. demo slot

  This article is a great example of how to write for an online audience. Your writing is engaging and easy to read, and the information is presented in a way that is easy to digest.

 35. Bambu 4d

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 36. Bambu4d Daftar

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 37. Bambu4d

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 38. paus4d

  I found your article to be well-organized and easy to navigate. It made it simple to find the information I was looking for.

 39. kaufe provigil in Italien

  Hey excellent blog! Does running a blog like this take a large amount of work?
  I’ve virtually no knowledge of coding however
  I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should
  you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Cheers!

 40. Rene

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I really enjoy reading through your
  articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thanks a lot!

 41. Demo Slot PG Soft

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 42. Curt

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community
  will be grateful to you.

 43. Nikole

  Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog
  and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed and I am
  hoping you write once more very soon!

 44. Leonard

  Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it
  has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 45. Erick

  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to
  find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 46. Slot Gacor

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 47. Syair HK Malam Ini

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 48. dove trovare dapigra in Svizzera

  You really make it appear really easy with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely vast for me. I am taking a
  look ahead for your next put up, I’ll attempt to get the hang
  of it!

 49. spiron compra en Francia

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that
  “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you’ve done a excellent job with this. Additionally,
  the blog loads very quick for me on Firefox. Excellent Blog!

 50. priadel 150 mg disponible en farmacia suiza

  Hello there, I found your site by means of Google even as searching for a
  related matter, your web site got here up, it appears good.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become aware of your weblog thru Google, and located
  that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate in case you continue this in future.
  Lots of other folks might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 51. Franklyn

  Hey there! I could have sworn I’ve been to
  this website before but after checking through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 52. Bambu4d

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 53. Bambu 4d

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 54. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 55. Bambu 4D

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 56. Gerardo

  certainly like your web-site however you need to
  check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it
  very bothersome to tell the reality however I will certainly
  come again again.

 57. isotretinoin online kopen

  Having read this I thought it was extremely enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this article together.

  I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting.

  But so what, it was still worth it!

 58. Trevor

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, awesome blog!

 59. bestellen capecitabina België

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring
  on other websites? I have a blog based on the same information you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 60. Bambu 4D

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 61. Lexitoto

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 62. Lexitoto

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 63. Lexitoto

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 64. elavil disponibile senza prescrizione medica a Firenze

  I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly
  very often inside case you shield this hike.

 65. dexambutol disponibile per la vendita libera

  My coder is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the
  costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 66. Einkauf von medroxy in Europa

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I
  must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Thanks, I appreciate it!

 67. RTP Slot

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 68. Bambu4d

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 69. Katherine

  Hi there it’s me, I am also visiting this website on a
  regular basis, this web page is truly pleasant and the users
  are in fact sharing nice thoughts.

 70. Bambu4d

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 71. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 72. Bambu4d

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 73. Lexi Toto

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 74. Lexitoto

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 75. LarryDreaf

  PBN sites
  We will establish a web of self-owned blog network sites!

  Benefits of our PBN network:

  We execute everything so GOOGLE does not understand THAT this is A self-owned blog network!!!

  1- We purchase web domains from distinct registrars

  2- The leading site is hosted on a VPS hosting (VPS is rapid hosting)

  3- Additional sites are on different hostings

  4- We designate a separate Google ID to each site with confirmation in Google Search Console.

  5- We develop websites on WordPress, we do not utilise plugins with the help of which malware penetrate and through which pages on your websites are generated.

  6- We don’t duplicate templates and use only distinct text and pictures

  We refrain from work with website design; the client, if wanted, can then edit the websites to suit his wishes


Post a new comment