o-LAW-facebook-810×405

Këto janë ligjet më të çuditshme që keni lexuar ndonjëherë!

Spread the love

Më poshtë mund të lexoni një listë të ligjeve më të çuditshme, që do t’ua bëjë edhe më konfuze konceptet për zbatim të ligjit!/faktoman.com

– Në Viktoria, Australi, vetëm një elektricist i licencuar mund të ndërrojë llambat.

– Në Viktoria, Australi, është e ndaluar të veshësh pantallona ngjyrë ciklamin e ndezur pas mesditës të ditës së diel.

– Në Angli, është e jashtëligjshme të vdesësh në Dhomat e Parlamentit.

– Në Angli, është vepër tradhtie të ngjitësh një pullë poste të monarkëve britanikë – mbrapsht.

– Në Francë, është e ndaluar t’i vësh një derri emrin Napoleon.

– Nën Ligjin e vitit 2006, të Skemave të Shmangies së Taksave në Mbretërinë e Bashkuar, është e paligjshme të mos i thuash taksambledhësit atë që ti nuk do që ai të dijë, edhe pse nuk je i detyruar t’i thuash gjërat që s’e ke problem të tregosh.

– Në Ohaio, kundërshton ligjet e shtetit nëse deh një peshk.

– Anijet e Flotës Mbretërore që hyjnë në Portin e Londrës, duhet të sjellin një fuçi me rum për Kryeoficerin e Kullës së Londrës.

– Në Mbretërinë e Bashkuar, një grua shtatzënë mund të kryejë nevojat personale ku të dojë, madje, nëse e kërkon, edhe në helmetën e një polici.

– Në Majami, Florida, është e jashtëligjshme të ecësh me patina në një rajon policie.

– Në Indonezi, dënimi për masturbimin është prerja e kokës.

– Në Mbretërinë e Bashkuar, të gjithë meshkujt mbi 14 vjeç duhet të bëjnë praktikë dy orë hedhje shigjete në ditë.

– Në Londër, qytetarëve u lejohet të kalojnë me tufën e deleve në Urën e Londrës pa paguar asnjë tarifë; atyre u lejohet të drejtojnë patat në rrugën Cheapside.

– Në San Salvador, shoferët e dehur mund të dënohen me vdekje para skuadrës së qitjes.

– Në Mbretërinë e Bashkuar, një mashkull që duhet të urinojë në publik patjetër mund ta bëjë nëse është i drejtuar nga rrota e prapme dhe e mban dorën e djathtë tek automjeti.

– Në Çester, banorët e Uellsit ndalohen të hyjnë në një qytet para lindjes dhe të qëndrojnë pas perëndimit.

– Në qytetin e Jorkut, është e ligjshme të vrasësh një skocez brenda mureve të lashta të qytetit, por vetëm nëse ai ka një hark dhe shigjetë.

– Në Boulder, Kolorado, është e paligjshme të vrasësh një zog brenda kufijve të qytetit dhe gjithashtu të “zotërosh” një kafshë. Banorët e qytetit, nga ana ligjore, janë “kundërshtues” të kafshëve.

– Në Vermont, gratë duhet të marrin një leje të shkruar nga burrat e tyre nëse duan të vënë dhëmbë të rreme.

– Në Bahrain, një doktor mashkull mund të hetojë në mënyrë të ligjshme gjenitalet e një gruaje, por e ka të ndaluar t’i shohë drejtpërsëdrejti gjatë hetimit – ai mund të shohë vetëm reflektimin në pasqyrë.

– Koka e çdo balene të ngordhur e gjetur në bregdetin britanik është ligjërisht pronë e Mbretit; bishti, i përket Mbretëreshës, nëse i duhen kockat për korsenë.

– Në Eureka, Nevada, SHBA, është ende e paligjshme që burrat me mustaqe të puthin gratë.

– Në Alexandria, Minesota, SHBA, është ende e paligjshme që një burrë, të cilit i mban frymëmarrja erë hudhrash, qepësh apo sardelesh, të kryejë marrëdhënie seksuale me gruan e tij.

– Në kontenë Logan, Kolorado, SHBA, është ende e paligjshme të puthësh një grua nëse ajo është në gjumë.

– Në Providence, Rhode Island, SHBA, është ende e jashtëligjshme që të zotët e dyqaneve t’i shesin kolinoz dhe furçë dhëmbësh të njëjtit klient të dielave.

– Në Zion, Illinois, SHBA, është ende e paligjshme t’i ofrosh cigare kafshëve shtëpiake./faktoman.com

– Në St. Louis, Misuri, SHBA, është ende ilegale që një zjarrfikës të shpëtojë gratë që janë ende me këmishë nate.

– Në Ames, Ioua, SHBA, është ende e paligjshme që burrat të pinë tre gllënjka birre ndërsa janë në shtrat me bashkëshortet e tyre.

– Në Maryland, SHBA, është ende e paligjshme që stacionet radiofonike të luajnë këngën e Randy Newman “Short people”.

– Në Oklahoma, SHBA, është ende e paligjshme të bësh fytyra qesharake para qenit, një krim që mund të rezultojë në dënim me burg.

– Në Uashington, SHBA, është ende një krim të pretendosh se ke prindër të pasur.

– Në Tremonton, Utah, SHBA, është ende një krim që një grua të ketë marrëdhënie seksuale me një burrë në ambulancë. Ajo mund të akuzohet për keqbërje dhe mund t’i botohet emri në gazetë

– Në Majami, Florida, SHBA, është ende e paligjshme për këdo që të imitojë një kafshë.

– Në Afganistan, milicia talebane i ndaloi gratë të vishnin çorape të bardha, në rast rreziku se mos meshkujve i dukeshin tërheqëse. Policia gjithashtu urdhëroi që dritaret të lyheshin me të zezë, në mënyrë që të mos shiheshin nga jashtë.

– Në Ioua, SHBA, është e jashtëligjshme të puthesh më shumë se pesë minuta.

– Në International Falls, Minesota, SHBA, është kundër ligjit që një qen të ndjekë një mace mbi një shtyllë dhe të zotët e qenve mund të gjobiten për këtë.

– Në Louisiana, SHBA, nëse kafshon dikë me dhëmbë, kjo klasifikohet si “sulm i thjeshtë”, por nëse e kafshon dikë me protezat e dhëmbëve, atëherë konsiderohet si “sulm i rëndë”.

– Në Masaçusets, SHBA, është e paligjshme që personat në zi të hanë më shumë se tre sandviçë në zgjim.

– Në Chico, Kaliforni, SHBA, ligji thotë se kushdo që detonon një mekanizëm bërthamor brenda kufijve të qytetit do të gjobitet me 500 dollarë

– Në Liban, çdo burrë mund të kryejë marrëdhënie seksuale me çdo kafshë, për sa kohë që ajo të jetë femër.

– Në Oblong, Illinois, është e paligjshme të kryesh marrëdhënie seksual ndërsa jeni për peshkim apo gjueti, ditën e dasmës.

– Në Hastings, Nebraska, SHBA, ligji thotë se të zotët e hoteleve duhet t’i sigurojnë këmisha nate të bardha vizitorëve. Asnjë çifti nuk i lejohet të ketë marrëdhënie seksuale në hotel nëse nuk i kanë veshur këto këmisha të pastra.

– Në Willowdale, Oregon, SHBA, asnjë burrë nuk mund të thotë shajë ndërsa kryen marrëdhënie seksuale me gruan e tij.

– Në Kingsville, Teksas, SHBA, është e jashtëligjshme që derrat të kryejnë marrëdhënie seksuale në pronën e aeroportit.

– Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kushdo për të cilin zbulohej se ishte homoseksual në ushtrinë franceze, ekzekutohej.

– Me qindra vite më parë në Japoni, kushdo që tundohej të largohej nga vendi ekzekutohej./faktoman.com

– Shteti i parë që hoqi dënimin me vdekje ishte Austria, në vitin 1787.

– Në Wetaskiwin, Alberta, Kanada, në vitin 1917, ishte e jashtëligjshme të lidhje një kalë mashkull pranë një kali femër.

– Të përtypësh çamçakëz është veprim i jashtëligjshëm në Singapor.

– Në Burma, është e jashtëligjshme të kesh internet. Nëse një person zbulohet se posedon një modem, burgoset.

– Në Bangladesh, është e jashtëligjshme për fëmijët e shkollës që të kopjojnë në një provim. Madje dhe nxënësit më të rinj se 15 vjeç mund të burgosen për këtë.

– Deri në vitin 1984, belgët duhet ta zgjidhnin emrin e fëmijëve nga një listë me 1500 të tillë, e mbushur që në kohët e Napoleonit.

– Në Rumani, në vitin 1935, Mickey Mouse u ndalua nga autoritetet, pasi ato mendonin se pamja e brejtësit tre metra të lartë do të tmerronte fëmijët e vendit.

– Në Karolinën e Jugut është e ligjshme që një burrë të rrahë gruan në shkallët e shtëpisë vetëm ditën e diel.

– Në Angli është e paligjshme të thërrisni një taksi e të udhëtoni me të, nëse keni një sëmundje epidemike.

– Në Conorsville, Wisconsin, SHBA, është ende e paligjshme që një burrë të hapë zjarr me armë ndërsa kryen marrëdhënie seksuale me gruan e tij.

– Në Konektikat nuk lejohet që rojet e natës të pinë kafe pa kafeinë gjatë punës së tyre.

– Në Francë është kundër ligjit shitja e kukullave me personazhin “E.T”. Kjo sepse nuk lejohen personazhet të cilat nuk kanë fytyrë njerëzore.

– Në Hong Kong, një bashkëshorte e tradhtuar ka të drejtë ta vrasë bashkëshortin tradhtar, në qoftë se e kap me presh në duar. I vetmi kufizim që i vihet është që vrasjen ta kryejë me duar dhe jo me ndihmën e ndonjë arme. Ndërsa sa i përket të dashurës, sipas ligjit edhe atë mund ta vrasë, me çdo lloj mënyre që dëshiron.

– Në Guam, ndalohet që femrat të martohen në qoftë se janë të virgjëra. Shumë familje pajtojnë një “profesionist” në këtë çështje, me qëllim që t’ua largojë vajzave të tyre… “peshën” e virgjërisë.

– Në zonën Cali të Kolumbisë është në fuqi një ligj, të cilin çdo dhëndër nuk është në gjendje ta shpjegojë. Aty, çifti i ri i sapomartuar është i detyruar ta kalojë natën e parë të martesës nën shoqërinë e vjehrrës së nuses!

– Ndërsa në Bolivi kanë miratuar një ligj shumë të komplikuar, i cili dikton në mënyrë specifike që në një treshe seksuale ndalohet të marrin pjesë nënë e bijë së bashku. Gjithsesi, lejohet që x person i interesuar të shkojë me të dyja, por jo së bashku, por veç e veç./faktoman.com

– Në Estoni është e ndaluar të luash shah ndërsa bën seks.

– Nëse një burrë në Uruguai e kap gruan me të dashurin, ai mund t’i vrasë të dy ose mund të zgjedhë që gruas t’i presë hundën dhe të sakatojë të dashurin e saj.

– Kush fton për seks një grua të huaj në pub-et angleze, është fajtor për skandal kombëtar. Dënimi është nga 180 euro deri në tre muaj burg.

– Në Florida është e ndaluar qartësisht që të bësh seks me një ferrëgjatë (lloj iriqi).

– Në Irlandë është lejuar shitja e prezervativëve vetëm pas vitit 1978.

– Në Arizona, SHBA, nuk lejohen më shumë se dy dildo (lodër seksi) për shtëpi.

– Në Cleveland, SHBA, gratë nuk lejohen të veshin këpucë llustrafin dhe fund për shkak se meshkujt mund të shohin mbathjet e tyre të reflektuara në këpucë.

– Në Siena të Italisë gratë me emrin Maria nuk lejohet të punojnë si prostituta.

– Në Guajanën Franceze është e ndaluar që të masturbosh – mendohet se të sëmurë shpirtin e mendjen.

– Në shumë vende të Lindjes së Mesme është e lejuar marrëdhënia seksuale me dhitë, por me kusht që pas marrëdhënies ajo mos të hahet.

– Në Kaliforni, Nju Meksiko, Dakotën e Jugut, Florida, Utah, Marilend dhe Rhode Island ekziston një ligj që ndalon seksin oral. Ndëshkimi është i ndryshëm në çdo shtet, por ai më i rëndi është në Florida, ku dënimi mund të shkojë deri në 20 vjet burg.

– Në Kinë u jepet shumë rëndësi këmbëve. Atje këmbët konsiderohen si pjesa më erotike e trupit të një gruaje. Në disa zona është e ndaluar që t’i shikosh edhe gjatë marrëdhënieve seksuale. Ndëshkimi për moszbatimin e këtij ligji është dërgimi në burg.

– Në Rusi puthjet në publik shihen si diçka e rrezikshme, sepse ato mund të çojnë në skena seksuale. Nëse një polic sheh një çift duke u puthur në rrugë, ai mund t’i gjobisë ata dhe vlera e gjobës varion nga intensiteti i puthjes.

– Në Minnesota mushkonjat janë identifikuar si një telash publik.

– Në Arkansas ndalohet shqiptimi i gabuar i emrit të këtij shteti.

– Në Louisiana vjedhja e karkalecave të detit mund t’ju sjellë deri në dhjetë vite burg

– Në Indiana ndalohet kapja e peshqve vetëm me duar.

– Në Alabama është e ndaluar mundja me arinj.

– Në Florida ndalohen fishekzjarrët në një vend publik nëse me to nuk e keni ndërmend të largoni zogjtë.

– Në Karolinën e Jugut nuk mund të luani pinball nëse jeni më i ri se 18 vjeç,/faktoman.com

– Njerëzit nuk mund të fishkëllejnë nën ujë. Nëse e bëjnë këtë gjë gjobiten. Ky ligj vlen në Portland.

– Ministrat e kanë të ndaluar të hanë hudhër, ose qepë përpara se të japin deklarata për shtyp. Ky ligj vlen sidomos në qytetin e Marion të Orogon.

– Misri i konservuar nuk lejohet të përdoret si karrem për peshkim.

– Në Portland, të miturit nuk duhet të hyjnë në një dhomë, ku të rriturit po argëtohen me lojëra elektronike, tip “playstation”.

– Femrave nuk u lejohet të kryejnë mundje me njëra-tjetrën në Salem.

– Askush nuk duhet të lejojë që të ofendohet prona, apo objekti i tij. Nëse kjo ndodh në Portland, personi që kryen fyerjen, apo prekjen e objektit të tjetrit dënohet nga ligji i formës së prerë.

– Në Stanfield është i ndaluar përdorimi i peshqirëve në banjo. Ky qytet në vend të peshqirëve përdor disa materiale të tjera.
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment