Njihuni me superfuqitë e sodës së bukës

Spread the love

Soda e bukës është i besuari juaj kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës dhe flokëve.

Mund të përdorni atë: Për të hequr rrathët e zinj poshtë syve: Receta është shumë e thjeshtë. Ju nevojiten 1 lugë çaji sodë buke dhe një filxhan çaji ujë i ngrohtë. Përzieni dy elementët së bashku dhe me anë të një pambuku vendoseni përzierjen nën sy. Lëreni maskën të veprojë për 15 minuta.

Më pas shpërlajini sytë me ujë të vakët dhe vendosni një krem hidratues. Kjo maskë këshillohet të përdoret 1 herë në javë. Për të luftuar aknet dhe puçrrat, si dhe për të parandaluar irritimin e lëkurës pasi të jeni rruar. Soda e bukës mund të përdoret gjithashtue dhe si pastrues për fytyrën dhe trupin dhe për të larguar toksinat nga lëkura.

Përgatisni një deodorant:
Shumica e deodoranteve përmbajnë sodë buke (sodium bikarbonate). Përzieni 1/8 lugë çaji sodë buke me ¼ lugë çaji ujë. Aplikojeni pastën në lëkurë dhe i thoni lamtumirë djersitjes. Për të larë flokët pa shampo.

Përzieni ¼ sodë buke me ¾ ujë.
Aplikojeni masën e krijuar nga rrënjët deri tek maja dhe lëreni të veprojë për 3 minuta, pastaj lajeni kokën me ujë të ngrohtë.

Masa e përgatitur do të rigjenerojë flokët, ju jep shkëlqim dhe parandalon formimin e zbokthit.Për të zbardhur pjesën poshtë krahëve dhe zbutur lëkurën tek gjunjët dhe bërrylat: Merrni një lugë gjelle sodë buke dhe përzieni me 1 gotë qumësht. Aplikojeni përzierjen në zonat e errëta dhe masazhojeni në lëvizje rrethore. Përsëriteni këtë procedurë 2 herë në ditë derisa të arrini rezultatet e dëshiruara.
There are 28 comments

Add yours
 1. August

  What’s up it’s me, I am also visiting this website
  daily, this website is in fact pleasant and the viewers are
  actually sharing good thoughts.

 2. Realiza una compra de aravida en España

  Hiya! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be
  able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thanks!

 3. Kauf von schlaffördernden Medikamenten

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you
  get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any
  plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 4. Darla

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  suggestions?

 5. où acheter sebifin

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care
  for such info a lot. I was looking for this certain info for a long
  time. Thank you and best of luck.

 6. divalproex in der Apotheke von Wien

  It’s perfect time to make some plans for the long run and it is
  time to be happy. I have read this submit and if I may
  I wish to counsel you few attention-grabbing issues or suggestions.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I want to learn even more issues approximately it!

 7. arluy prijs in Nederland

  My partner and I absolutely love your blog and find
  most of your post’s to be exactly I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content to suit your needs?

  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of
  the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 8. donde comprar zoroxin 400 mg en La Paz

  You are so interesting! I don’t believe I’ve truly read anything like that before.
  So nice to find someone with unique thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This site is something that’s
  needed on the web, someone with some originality!

 9. çevrimiçi fha kredileri

  I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I really hope to see the same high-grade blog
  posts by you later on as well. In fact, your creative
  writing abilities has encouraged me to get my own site now 😉

 10. acheter kelactin en Suisse

  Thanks for some other informative blog. The
  place else could I get that kind of information written in such an ideal way?
  I’ve a undertaking that I am simply now running on, and I’ve been on the glance out
  for such information.

 11. Angelita

  After looking at a number of the blog articles on your blog,
  I seriously like your way of blogging. I book marked it to my bookmark webpage
  list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and let me know how you feel.


Post a new comment