penda

20 thënie të mençura të të gjitha kohërave

Spread the love

“Ai që nuk ka bërë asnjë gabim, nuk ka provuar asgjë të re” – Albert Einstein

“Lavdia jonë më e madhe qëndron jo në faktin që nuk dështojmë asnjëherë, por në faktin që ringrihemi çdo herë që dështojmë” – Konfuci

Nuk mund të jesh i vetmuar, nëse ty të pëlqen personi me të cilin je vetëm” – Uayne Dyer

“Kurrë mos prano të kanosesh për të heshtur, kurrë mos lejo të bëhesh viktimë. Mos prano përcaktimin e askujt për jetën tënde, përcaktoje ti veten tënde” – Robert Frost

“Detyra jote nuk është të kërkosh për dashurinë, por thjeshtë të kërkosh dhe të gjesh të gjithë pengesat brenda vetes tënde, që ti ke ndërtuar kundër saj” – Rumi

“Disa njerëz vdesin që 25 vjeç, por nuk varrosen deri kur mbushin 75” – Benjamin Franklin

“Kam zbuluar paradoksin që, nëse ti dashuron deri sa të të dhembë, nuk mund të ketë më dhimbje, por vetëm më shumë dashuri” – Nënë Tereza

“Pamja jote do të qartësohet, vetëm atëherë kur të mundesh të shohësh brenda në zemrën tënde. Kush sheh jashtë, ëndërron; kush sheh brenda, zgjohet” – Karl Jung

“Njeriu është produkt i mendimeve të tij. Ai bëhet ajo që mendon” – Mahatma Gandhi

“Nëse luftojmë sy më sy, vetëm sa do e bëjmë gjithë botën të verbër” – Mahatma Gandhi

“Ajo që është mbrapa nesh dhe ajo që është përpara nesh, janë vogëlsira, në krahasim me atë që është brenda nesh” – Ralph Ualdo Emerson

“Ai që pushton vetveten është më i madh se sa ai që pushton një mijë njerëz në betejë” – Buda

“Ajo që më ndodh mund të më ndryshojë. Por unë refuzoj ta lejoj që të më zvogëlojë” – Maya Angelou

“Edhe ti vetë, ashtu si kushdo në të gjithë univers, meriton dashurinë dhe dhembshurinë tënde” – Gautama Buda

“Jeta tkurret ose zgjerohet, në përpjesëtim me kurajën tënde” – Anais Nin

“Mos shko aty ku të shpie shtegu, por shko atje ku nuk ka shteg dhe lër gjurmë” – Ralph Ualdo Emerson

“Jeta nuk ka të bëjë me gjetjen e vetvetes. Jeta ka të bëjë me krijimin e vetvetes” – George Bernard Shaw

“Ka vetëm dy mënyra për ta jetuar jetën tënde. Njëra është sikur asgjë nuk është një mrekulli. Tjetra është sikur gjithçka është një mrekulli” – Albert Einstein

“Unë jam njeriu më i mençur në botë, sepse unë di një gjë, dhe kjo është se unë nuk di asgjë” – Sokrati

“Sa herë e gjen veten në anën e shumicës, është koha të reflektosh dhe të ndryshosh” – Mark Twain
There are 209 comments

Add yours
 1. Alfonso

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be
  happy. I have read this post and if I could I wish
  to suggest you some interesting things or suggestions.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I want to read more things about it!

 2. Krystyna

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was
  good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 3. Justina

  Nice post. I was checking constantly this weblog and I am
  inspired! Extremely helpful info specially the last part :
  ) I maintain such info much. I was looking for this particular info
  for a very lengthy time. Thanks and best of luck.

 4. Murray

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to
  be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with web browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The layout look great though! Hope you get the
  problem solved soon. Many thanks

 5. Kristopher

  Hey would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at
  a reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 6. ariclaim commander en France

  Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your website,
  how can i subscribe for a weblog site? The account helped me
  a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered
  vivid transparent idea

 7. nitroglycerin: effectieve oplossing beschikbaar zonder recept.

  Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same subjects as yours and
  I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by
  the way!


Post a new comment