17990741_1469608679758350_3924377168880294092_n

Winston Churchill – e pëlqente Islamin

Spread the love

Winston Churchill – e pëlqente Islamin

Me të verdha shiko fotot me ja gjet

Letra zbulon se familja e Z. Winston Churchill e kanë lutur atë të mos kthehet në Islam. Ai ishte

një mbrojtës i vendosur i Perandorisë Britanike, por kishte një dashuri për orientin dhe islamin.

Familja e Z. Winston Churchill i kërkoi atij të luftonte kundër dëshirës për t’u kthyer në Islam-

shkruan në një letër të sapo zbuluar.

Kryeministri që udhëhoqi Britaninë drejtë fitores në Luftën e Dytë Botërore me sa duket ka qenë

tejmase i interesuar në Islam dhe kulturën e orientit saqë familja e tij i ka shkruar letër drejtuar

atij me përpjekjen për t’a bindur të mos bëhet musliman.

Në letrën e cila daton nga Gushti 1907, kunata e Z. Churchill i kishte shkruar atij: “Ju lutem,

mos u konvertoni në Islam; Kam vënë re dispozicionin tuaj për tendencat drejtë orientales,

tendenca lidhur me Pasha-të, unë me të vërtetë e kam vënë re.”

“Në qoftë se ju konvertoheni në musliman, ky ndërrim do të ketë me shumë lehtësi ndikim

shumë më të gjerë se sa ju e keni menduari , do bëhet thirrje e gjakut, më kuptoni se çfarë dua

të them, do të luftojnë kundër teje.”

Letra, e cila është zbuluar nga një hulumtues në Universitetin e Kembrixhit, Ëarren Dockter,

është shkruar nga Lady Gëendoline Bertië e cila u martua me Jack-un, vëllanë e Churchillit.

“Churchilli kurrë nuk e kishte menduar konvertimin më parë,” tregoi Dr Dockter për “The

Independent.”Ai ishte në atë kohë një ateist, por ishte i fascinuar nga kultura Islame gjë e cila

ishte e zakonshme në mesin e Viktorianëve.”

Churchilli kishte mundësinë për të vëzhguar shoqërinë islame kur ai shërbeu si officer i ushtrisë

britanike në Sudan. Në një letër drejtuar Lady Lytton ne 1907, Churchilli shkroi se ai “dëshironte

të ishte” një Pasha, i cili ishte një gradë e dallimit ne Perandorinë Osmane.

Ai madje ishte pasionant pas rrobave arabe – një entuziazëm i përbashkët me mikun e tij Ëilfrid

S. Blunt. Por Dr Dockter mendon se familja e Churchill-it nuk duken të kenë qenë të shqetësuar

për interesimin e tij në Islam.

“Lady Gëendoline Bertie do të kishtë qenë e shqetësuar për shkak se Churchilli kalontë kohë të

shumtë me mikun e tij, Ëilfrid S. Blunt i cili ishte një Arabolog i njohur, anti-imperialist dhe

poet. Edhe pse ai dhe Churchilli ishin miq dhe visheshin njëlloj me rroba arabe në ndejat e Blunt,

ata rrallë herë ranë dakord me njëri tjetrin.”
There are 29 comments

Add yours
 1. King

  Hey are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own.
  Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 2. Heather

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever
  before.

 3. Apotheke

  Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you
  offer. It’s good to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same old rehashed material. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to
  my Google account.

 4. grisefuline in Marokko

  I have been browsing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will
  be a lot more useful than ever before.

 5. prijzen van lithium zonder voorschrift

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 6. compra de regonol en Perú

  Thank you for any other informative web site. Where else may just I am getting that
  kind of info written in such an ideal method? I have a project that I’m
  simply now operating on, and I’ve been at the look
  out for such info.


Post a new comment