31690_185

* Vaji i ullirit, ilaçi magjik *

Spread the love

* Vaji i ullirit, ilaçi magjik *

– Ulliri është pa dyshim një bimë mjekësore e mrekullueshme. Për çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje e tjera.
– Ai përmban acide yndyrore të pangopura, më së tepërmi acidit oleinik, i cili përmban 55-83 për qind të acideve yndyrore të përgjithshme, të cilët në mënyrë pozitive veprojnë në metabolizmin e yndyrave në mëlçi, rregullojnë kolesterolin, e mbrojnë zemrën, gjë që pakëson mundësinë e prekjes nga sëmundjet e ngurtësimit të enëve të gjakut, infarkt, tromboza dhe rregullojnë tensionin e gjakut.
Për këtë vaji i ullirit nuk duhet t’i mungojë dietës suaj ditore.
– Bima dhe lëvozhga e ullirit përdoren me rezultate shumë të mira kundër arteriosklerozës, tensionit të lartë të gjakut, temperaturat e larta etj.

– Nëse vaji i ullirit përdoret si melhem për lyerje, forcon flokët dhe ndalon të thinjurit. Pirja e vajit të ullirit është i dobishëm kundër helmimit. Ky vaj lehtëson dhimbjet në lukth dhe zorrë dhe mbyt parazitët në zorrë.

-Ullinjtë e gjelbër kanë vlera të shumta ushqyese e gjithashtu forcojnë barkun dhe stimulojnë potencën seksuale. Ullinjtë e hidhur janë të mirë për trajtimin e djegieve. Të përtypurit e gjetheve të ullirit ndihmon në rastet e inflamacionit të mukozës së gojës, herpesit, dermatitit buloz dhe kromës. Çaji i përgatitur me gjethet e ullirit ul sasinë e sheqerit në gjak. Diabetikët këshillohen të hanë kokrra jeshile ulliri, të cilat ulin etjen që shkakton diabeti.

– Vaji i ullirit ndihmon në sëmundjet e mëlçisë dhe në eleminimin e gurëve të fshikëzës së tëmthit dhe gurëve të veshkave.
Nga pomadat dhe preparatet e tjera që përgatiten me vajin e ullirit mjekohen plagë të ndryshme, djegie të lëkurës, duke ndihmuar në ripërtëritjen e indeve të dëmtuara.

– Vaji i ullirit, përbën një formulë shëndeti dhe jetëgjatësie. Në të gjenden acidet omega-3-yndyrore, vitamina A dhe E, metale, selen, si dhe substanca antioksiduese, të cilat mbrojnë qelizat nga shkatërrimi, që mund të vijës si pasojë e radikaleve e të lira.

– Ul presionin e gjakut dhe ndihmon në terapinë e hipertensionit. Ndihmon në funksionin optimal të trurit, si dhe në shëndet të mbarë të kockave, sidomos në fëmijë të vegjël, pasi ndihmon në absorbimin e kalciumit.
Duke qenë i pasur në vitaminë E, ndihmon në mbarëvajtjen e procesit të plakjes dhe, për këtë, është i domosdoshëm për të moshuarit. Mbron stomakun nga ulcera dhe gastriti. Po kështu mbron mëlçinë nga çrregullime dhe infeksione të ndryshme.

Studimet e reja tregojnë se vaji i ullirit ndihmon në parandalimin e kancerit të lëkurës, të zorrës, të prostatës dhe të gjirit dhe mbron qelizat e ADN-në nga deformimet, që mund të çojnë në shfaqjen e kancerit. Është më rezistues ndaj temperaturave të larta të gatimit.
Thonjve dhe flokëve u jep fortësi dhe i ruan ato nga thinja e parakohshëm. Jo më kot është renditur mes ushqimit dhe medikamentit si ilaçi, që natyra na ka e falur pa na kërkuar asgjë në këmbim.

Duhet dimë edhe këtë: Vaji i ullirit është produkti që, në 100 g ka pothuajse 1.000 kalori, më shumë nga çdo lloj ushqimi tjetër. Për këtë arsye duhet konsumuar me sasi shumë të kufizuara, pasi mund të çojë shumë lehtë në shtim peshë.
There are 32 comments

Add yours
 1. Lasonya

  Generally I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up
  very compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me.
  Thank you, quite great article.

 2. informacje o lorzaar w Gdańsku

  Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any tips? Thanks!

 3. acheter du reactine en Espagne

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining,
  and without a doubt, you have hit the nail on the
  head. The issue is something too few folks are speaking intelligently
  about. I am very happy that I came across this in my hunt for something regarding
  this.

 4. Waar kan ik mobic krijgen in Venezuela?

  hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right
  here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the
  website a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am
  complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to
  my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 5. Encuentra una farmacia que venda orlipastat

  Can I simply say what a relief to find an individual who actually knows what they’re talking
  about on the internet. You actually know how to
  bring an issue to light and make it important.
  More people ought to read this and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular since you
  surely possess the gift.

 6. Chastity

  Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to produce
  a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 7. comprar loxibest en Europa fácilmente

  This is the perfect webpage for anyone who really wants to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really
  will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject
  which has been written about for years. Wonderful stuff, just great!

 8. prijs van bactrim in Nederland

  Everything said was actually very reasonable. However, what about this?
  what if you were to write a awesome headline? I ain’t saying your information is not solid,
  but suppose you added a post title that makes people desire more?
  I mean * Vaji i ullirit, ilaçi magjik *
  | Revista Vlera is a little plain. You could peek at Yahoo’s home
  page and note how they write article headlines to get people to open the
  links. You might try adding a video or a related pic or two to get people excited about everything’ve
  written. In my opinion, it might make your website
  a little bit more interesting.

 9. Polska

  It’s actually very complicated in this full of activity life to
  listen news on TV, so I just use the web for that reason, and obtain the newest news.

 10. Everton

  Hello, I do believe your web site may be having browser compatibility issues.

  When I look at your site in Safari, it looks fine
  however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, great site!

 11. Come ottenere procyclidine senza prescrizione medica

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having
  a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 12. prodroxy fås i håndkøb i visse regioner i Frankrig

  Hi there, I discovered your website by means of Google
  while searching for a similar matter, your web site
  came up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply turned into alert to your weblog thru Google, and found that
  it is really informative. I am going to be careful
  for brussels. I’ll be grateful when you proceed this in future.
  A lot of other people will likely be benefited from
  your writing. Cheers!


Post a new comment