c2b342866b784933c8e7a5b5bdf372f6_XL

6 ushqimet që ju bëjnë mirë për trurin

Spread the love

Konsumoni këto ushqime dhe do të keni një tru të shëndetshëm gjithë jetën…
Truri është ai që e vë trupin e njeriut në lëvizje, prandaj duhet të ushqeheni mirë që dhe ai të funksionojë ashtu siç duhet. Ja cilat janë ushqimet më të mira për trurin:

Vaji i ullirit
Nuk duhet ta ndani nga tavolina juaj, pasi është një nga ushqimet më të domosdoshme për funksionimin e trurit tonë. Në këtë përfundim kanë dalë shumë studime të kohëve të fundit.

Agrumet veçanërisht qitrot
Një gjysëm qitroje në ditë (e cila është e barabartë me një portokalle), është mëse e nevojshme për trurin e tuaj. Këto produkte përbanjnë disa antioksidantë shumë të nevojshëm për trurin tonë.

Frutat e thata
Ato janë të domosdoshme sepse rrisin përqëndrimin, i cili është shumë i domosdoshëm në punën dhe në përditshmërinë tonë.

Peshku
Të gjitha llojet e peshkut janë të domosdoshëm për organizmin dhe veçanërisht për trurin tonë. Kjo për vet faktin sepse përbajnë omega 3, vitaminën D, etj. Prodhimet e detit duhet të përdoren njëherë në javë.

Çokollata e zezë
Një lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e çokollatave. Duhet të konsumosh patjetër një prej tyre, sepse ato kanë kafeinë e cila është e rëndëshishme për trurin tonë.

Frutat e pyllit
Konsumoni fruta pylli për një një memorie më të mirë, këtë sugjerojnë mjekët por edhe dietologët.
There are 256 comments

Add yours
 1. Kauf von chloropal online in Österreich

  What i do not understood is in reality how you are no
  longer actually a lot more well-liked than you may be right now.
  You’re very intelligent. You realize therefore considerably when it comes to this subject, produced me in my view
  believe it from a lot of varied angles. Its like
  women and men are not involved unless it’s something to do with Lady gaga!
  Your individual stuffs excellent. Always care
  for it up!

 2. permetrina en vente libre à Paris

  It’s perfect time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve learn this post and if I may just I wish to counsel you few attention-grabbing
  things or suggestions. Perhaps you can write
  next articles regarding this article. I want to read even more things approximately
  it!

 3. Latoya

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know
  where u got this from. thank you

 4. nessuna prescrizione necessaria per acquistare tadliq in Svizzera

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 5. Medikamentenpreis in der Apotheke

  It’s appropriate time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I have read this post and if I may
  I desire to counsel you few fascinating issues or advice.

  Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
  I wish to learn even more issues about it!

 6. acquista anafranil in Spagna

  Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any
  tips or suggestions? Thank you

 7. Tawnya

  Attractive section of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to say that I acquire in fact loved account
  your blog posts. Anyway I will be subscribing in your augment or even I fulfillment you get entry to persistently quickly.

 8. Seo-Ul-Nup

  Мы служба SEO-экспертов, специализирующихся на увеличении трафика и повышении рейтинга вашего сайта в поисковых системах.
  Мы гордимся своими успехами и стремимся передать вам наши знания и опыт.
  Что мы можем вам предложить:
  • [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]заказать сео продвижение сайта[/url]
  • Анализ всех аспектов вашего сайта и разработка уникальной стратегии продвижения.
  • Оптимизация контента и технических характеристик вашего сайта для достижения наивысших результатов.
  • Постоянное отслеживание результатов и анализ вашего онлайн-присутствия с целью его совершенствования.
  Подробнее [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/[/url]
  Клиенты, с которыми мы работаем, уже видят результаты: увеличение трафика, улучшение позиций в поисковых системах и, конечно же, рост прибыли. Мы готовы предоставить вам бесплатную консультацию, для того чтобы обсудить ваши требования и помочь вам разработать стратегию продвижения, соответствующую вашим целям и бюджету.
  Не упустите возможность увеличить прибыль вашего бизнеса в онлайн-мире. Свяжитесь с нами уже сегодня.

 9. Bobbie

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my
  social networks!

 10. estrace na voljo na spletu v Nemčiji

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed an excellent job.
  I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this site.


Post a new comment