Femijet-10-japonezet

Fakte pse japonezët janë më të zhvilluar

Spread the love

Ja pse Japonezët janë më të zhvilluar

1- Në Japoni nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë, mësohet një lëndë që quhet ” Rruga për tek Morali”, ku nxënësit mësojnë për sjelljet me njerëzit!

2- Nuk ka ngelje nga klasa e parë deri në klasën e tetë , pasi qëllimi në këtë periudhë është edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i personalitetit dhe jo thjeshtë mësimdhënja!

3– Edhe pse japonezët janë ndër njerëzit më të pasur në botë nuk kanë shërbyes që kujdeset për punët e shtëpisë siç e kanë një pjesë e botës së pasur, por babai dhe nëna janë përgjegjës për shtëpinë dhe fëmijët!

4- Nxënësit japonez pastrojnë shkollat e tyre çdo ditë një çerek ore së bashku me mësuesit e tyre, kjo bën të mundur përgatitjen e një brezi modest dhe që kujdeset ndaj pastërtisë!

5- Nxënësit japonez marrin me vete çdo ditë në shkollë furçën e dhëmbëve dhe i pastrojnë dhëmbët e tyre pas çdo ushqyerje, gjë që bën të mësojnë ruajtjen e shëndetit që në moshë të vogël!

6– Drejtorët dhe mësuesit e shkollave ushqehen gjysëm ore para se të ushqehen nxënësit, për të qenë të sigurt në sigurinë e ushqimin që konsumohet, sepse ata i konsiderojnë nxënësit e ardhmja e Japonisë dhe duhet ruajtja e kujdesi ndaj tyre!

7- Pastruesit e ”rrugëve” në Japoni quhen ”inxhinierë të shëndetit” ku rroga e tyre varjon nga 5000 deri ne 8000 dollarë amerikan në muaj, e pranimi i tyre në punë kalon në disa provime me shkrim dhe me gojë!

8- Ndalohet përdorimi i celularëve në trena, restaurante dhe vende të mbyllura dhe në vend të ”silent” është e shkruar ”moral”!

9- Çdo kush që shkon për të ngrënë në restaurante nuk mer më shumë se sa ka nevojë dhe asnjeri nuk lë ushqim në pjatë!

10– Mesatarja e vonimit të trenave në Japoni është 7 sekonda në vite, kjo tregon se japonezët janë popull që e vlerësojnë shumë kohën dhe kujdesen për orët, minutat dhe sekondat!

Në Japoni…
Ai që vjen herët në punë e lë makinën e tij larg në parking me qëllim që ata që vijnë më vonë të kenë mundësi të arrijnë orarin e punës pa probleme!

Në Japoni…
Në hyrje të kryeqytetit Tokyo ndodhet një banderolë e madhe ku në të është shkruar ” O njeri mendo për të shpikur”!
There are 1,030 comments

Add yours
 1. nontonia

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 2. rtp bambu4d

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 3. rtp agusbet

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 4. prediksi hk jp

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 5. slot idn

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 6. Bambu4d

  For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

 7. Togel Online

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 8. paus4d

  Thank you for sharing your knowledge and expertise on this topic. Your article is informative and well-written, and I appreciate the effort you put into creating such a valuable resource.

 9. Togel Online

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 10. Bambu4d

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 11. paus4d

  Your attention to detail and thorough research is evident in this article. I appreciate the time and effort you put into creating such a comprehensive piece.

 12. Bambu4d

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 13. Playslot77

  It’s truly a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 14. Slot Online

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 15. Sensaslot88

  Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 16. isototo

  Your article is a great resource for anyone looking to make a change in their life. Your practical advice and actionable tips are invaluable.

 17. Bambu4d Alternatif

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 18. Bambu4d

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 19. Bambu4d Daftar

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 20. RTP Slot Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 21. Bambu4d Login

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 22. Bambu4d Slot

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 23. Gregorysycle

  safe canadian pharmacy [url=https://canadianpharm.pro/#]certified online pharmacy canada[/url] canadian pharmacy

 24. Gregorysycle

  canadian pharmacy meds [url=https://canadianpharm.pro/#]certified canadian pharmacy[/url] drugs from canada

 25. Gregorysycle

  price for birth control pills [url=http://birthcontrolpills.pro/#]cheap birth control pills[/url] birth control pills delivery

 26. Slot Demo Habanero

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 27. Richardlinue

  purple pharmacy mexico price list [url=https://mexicanpharmacy.life/#]mexican online pharmacies prescription drugs[/url] mexican mail order pharmacies

 28. Richardlinue

  best pill for ed [url=https://edpills24.pro/#]ed meds online[/url] best erection pills

 29. Richardlinue

  best erection pills [url=http://edpills24.pro/#]best ed medication[/url] cheap ed pills

 30. Richardlinue

  best ed treatment [url=https://edpills24.pro/#]non prescription ed drugs[/url] ed drugs list

 31. Kennethbew

  [url=https://certifiedpharmacy.pro/#]mail order prescription drugs from canada[/url] no prescription rx medicine

 32. Williamzew

  stromectol 3 mg price [url=http://stromectolivermectin.pro/#]stromectol 15 mg[/url] buy stromectol online uk

 33. stola

  Nakamoto’s workaround was to install an unalterable mechanism by which, after every 210,000 blocks, the Bitcoin miner reward is halved, and with it, the network’s inflation rate. Eventually, the Bitcoin network will have zero inflation — that is the point at which all 21,000,000 BTC are minted. As Bitcoin’s inflation rate is cut in half every four years, it will slowly become the hardest currency in the world. During the most recent halving, when the block subsidy dropped from 12.5 BTC to 6.25 BTC, Bitcoin’s inflation rate dropped from ~3.7% to ~1.8%, making it less inflationary than the stated U.S. Dollar inflation target of 2%. The halving of 2024 will make Bitcoin less inflationary than even gold, an asset long valued for its low stock-to-flow ratio. Bitcoin’s price could very well have soared to $20,000. If the recent interest rate hike had not stalled the recent rise, an increase to $20,000 by the end of the year would have been highly probable. However, following the bump in the road, the Bitcoin price could drop as low as $10,000 or even $5000.
  http://www.nuea.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=25695
  Users generate the full private key by combining the private key entropy and passphrase entropy in the app. Rather than wait around for Apple, Uniswap Labs said it plans to release its app to 10,000 users via the TestFlight beta platform. Capuozzo said the limited release will give Uniswap an opportunity to show Apple its service is “safe.” Please note that the availability of the products and services on the Crypto App is subject to jurisdictional limitations. Crypto may not offer certain products, features and or services on the Crypto App in certain jurisdictions due to potential or actual regulatory restrictions. We maintain insurance against certain types of crypto losses from our exchange wallet and from Gemini Custody®. To learn more about our insurance, and what it does and does not cover, please visit our User Agreement.

 34. Normanwed

  best ed pills [url=http://edpills.ink/#]over the counter erectile dysfunction pills[/url] online ed pills

 35. Normanwed

  cost propecia prices [url=https://propecia.cheap/#]buy generic propecia no prescription[/url] buy cheap propecia no prescription

 36. Normanwed

  buying propecia without a prescription [url=http://propecia.cheap/#]propecia best price[/url] cost cheap propecia without prescription

 37. Normanwed

  cost generic propecia prices [url=http://propecia.cheap/#]buy generic propecia[/url] cost of cheap propecia tablets

 38. Bambu4d

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 39. LarryFoumn

  [url=https://pharmacyreview.best/#]safe canadian pharmacy[/url] canadian pharmacy 1 internet online drugstore

 40. JameslAr

  [url=https://pharmacyreview.best/#]northwest canadian pharmacy[/url] legitimate canadian online pharmacies

 41. MichaelrhymN

  ivermectin price [url=https://stromectolonline.pro/#]ivermectin lotion price[/url] ivermectin 10 mg

 42. Demo Slot

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 43. MichaelrhymN

  buy zithromax canada [url=http://azithromycin.men/#]zithromax 600 mg tablets[/url] zithromax for sale cheap

 44. Stephany

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 45. Token Standards Generator (e.g., ERC-721, ERC-1155)

  I’m impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is something that not enough persons are speaking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled throughout this in my seek for one thing relating to this.

 46. Shad

  Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 47. Devin

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 48. Zacharyhok

  canadian online drugstore [url=https://certifiedcanadapills.pro/#]canadian drug pharmacy[/url] canadian pharmacies online

 49. Prediksi SDY

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 50. Zacharyhok

  mexican rx online [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]purple pharmacy mexico price list[/url] mexico drug stores pharmacies

 51. Leroy

  I’m no longer positive where you are getting your info, but good topic.
  I must spend a while learning more or figuring out more.

  Thank you for wonderful information I used to be on the lookout for this info for my mission.

 52. kan men bentyl zonder recept krijgen in Brussel

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly
  the same nearly very often inside case you shield
  this increase.

 53. psymn

  New users at King Billy Casino are entitled to a welcome bonus with a maximum of €2500 plus 250 free spins. Of course, if you have any familiarity at all with the workings of online casinos, then you will already have guessed the catch: the offer consists of multiple match bonuses spread across your first few deposits. If you play table games for the atmosphere, the lovely croupiers and not just for the wins, then your best option are live dealer tables. By taking a seat a live table you will take part in a real-life game of blackjack or roulette and keep track of the gameplay in real time through a high-definition stream. You can do it at King Billy Casino and enjoy Live Immersive Roulette, Native Roulette (Svensk, Deutsches, Ruletka Live), Blackjack Party. Baccarat Squeeze, Super Six and Live Casino Hold’em.
  http://www.munhwahouse.or.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=25455
  Lively libations. Bold flavors. Stunning views. Tash – find your vibe. Casino Niagara is non-stop excitement in the heart of the Niagara Tourism area. Offering the hottest gaming action with over 1,400 slot machines, 40 gaming tables, including a Poker Room, Casino Niagara is Just Plain More Fun! Formerly Twin River Casino Hotel The Resorts at Wendover offers all of your favorite table games, including blackjack, craps and roulette. Casino Tourbillon is an unadulterated expression of Jacob & Co.’s cheerful nature and ingenuity. Playing with watchmaking classics, doing away with conventions and propriety, this gamesome and sleek roulette watch yet again sets a unique tone in today’s horology. You have no items in your shopping cart. At Casino Kart, you can choose and purchase from an exceptional selection and buy roulette tables or get roulette tables for sale. With the impressive design, build, and durability as core features incorporated in every poker product, you can browse through our other exciting bunch of gaming tables, stations, and accessories all at Casino Kart, the one-stop shop.

 54. Prediksi HK

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 55. roaccutan ohne Rezept

  Thanks for some other informative blog. The place else may just I get
  that kind of info written in such a perfect manner?
  I’ve a mission that I’m simply now operating on, and I have been on the look out for such information.

 56. Claude

  My brother recommended I may like this website.
  He was once entirely right. This put up actually made my day.
  You cann’t believe simply how much time I had spent for this info!
  Thank you!

 57. allopurinol met medisch voorschrift

  Hello there, I found your website via Google while looking for a related
  topic, your site came up, it appears to be like good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply turned into aware of your weblog thru Google, and found that
  it is truly informative. I’m gonna be careful for
  brussels. I will be grateful should you continue this in future.
  Many folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 58. Thomasamulp

  farmacias online seguras en espaГ±a [url=http://farmaciabarata.pro/#]farmacia barata[/url] farmacias online seguras en espaГ±a

 59. Bambu 4d

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 60. isoniazid sans ordonnance en Suisse

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super
  long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and
  say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog
  writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog
  writers? I’d genuinely appreciate it.

 61. CharlesStype

  top online pharmacy india [url=http://indianpharmacy.life/#]mail order pharmacy india[/url] buy medicines online in india

 62. paus4d

  Your article is a great resource for anyone looking to learn more about this topic. I’m grateful for the time and effort you put into creating it.

 63. vendita di obelit a Bruxelles

  Hello! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask.

  Does building a well-established website like yours
  take a massive amount work? I am completely new to blogging however I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips
  for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 64. synthroid a un precio asequible en Lima

  Undeniably believe that that you said. Your favorite reason seemed to
  be at the internet the simplest factor to keep in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed even as other people consider
  concerns that they just don’t understand about.
  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire
  thing without having side-effects , other people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 65. Bambu4d

  It’s really a nice and useful piece of info. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 66. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 67. alora vrij verkrijgbaar in Frankrijk

  Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your
  put up is simply spectacular and i can think you are an expert on this subject.
  Well together with your permission let me to seize
  your feed to stay up to date with impending post.

  Thank you a million and please carry on the gratifying work.

 68. Lexitoto

  I carry on listening to the reports speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 69. pharmacie qui vend benicar

  Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..

  Any ideas? Many thanks!

 70. Lexitoto

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 71. Sallie

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you
  continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 72. Lexitoto

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 73. Lexitoto

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 74. acquisto di virixit online in Lombardia

  Hiya very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to search out numerous helpful information here
  in the put up, we’d like work out extra techniques in this
  regard, thanks for sharing. . . . . .

 75. comprar deltasone legalmente en Perú

  I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It is pretty worth
  enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good
  content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 76. Bambu 4d

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 77. tlover tonet

  Thank you, I have just been searching for information approximately this subject for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the source?

 78. tlover tonet

  What i don’t understood is in fact how you are now not actually much more well-favored than you may be now. You are so intelligent. You understand thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it?¦s something to do with Girl gaga! Your own stuffs nice. Always handle it up!

 79. acivir cream ohne Rezept in Spanien erhältlich

  I loved as much as you’ll receive carried
  out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter
  stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly
  the same nearly very often inside case you shield this hike.

 80. Alejandra

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog
  posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 81. Leland

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog
  posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled
  upon this website. Reading this info So i’m happy to convey
  that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found
  out exactly what I needed. I so much unquestionably
  will make sure to do not disregard this web site and provides it
  a look regularly.

 82. Isototo

  I appreciate the different perspectives you presented in this post. It’s essential to consider all sides of an issue before forming an opinion.

 83. emb aankoop in België

  Greetings from California! I’m bored to tears at work
  so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I love the info you present here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 84. RTP Slot Bambu4d

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!