b_1513492478-3434467

Letra prekëse e nënës për mjekun që i tha të abortojë beben me Sindromën Down

Spread the love

Një grua shtatzënë nga Australia Courtney Baker, u këshillua nga mjeku i saj të abortojë pasiqë fëmija në barkun e saj, ishte me Sindromën Down.

Nëna vendosi të mos e heqë beben dhe ta sjellë atë në jetë, duke e rritur me dashuri e përkushtim, siç bëjnë nënat për fëmijët, duke mos e penguar aspak gjendja e saj, shkruan Gazeta Metro

“Unë nuk e dija se sa e rëndë ishte situata dhe gjithçka doja ishte ndihma jote. Por, në vend të mbështetjes dhe inkurajimit, ju më sugjeruat një abort”, thotë nëna.

15 muaj pas lindjes së vajzës Courtney Baker i ka drejtuar një letër publike mjekut që i tha të abortojë duke e akuzuar se në periudhën më të vështirë të jetës, ai në vend që ta mbështesë i tha të heqë dorë nga fëmija.

Më poshtë mund ta lexoni letrën e plotë të nënës:
I dashur Doktor,

Unë kam ardhur tek ju gjatë periudhës më të vështirë të jetës sime. Isha e tmerruar, e shqetësuar, e zhgënjyer.

Unë nuk e dija se sa e rëndë ishte situata dhe gjithçka doja ishte ndihma jote. Por, në vend të mbështetjes dhe inkurajimit, ju më sugjeruat një abort.
Ju më pyetët mua dhe partnerin tim në qoftë se ne e kishim kuptuar se si vajza jonë me sindromën Dwnn do të ulte cilësinë e jetës sonë.

Na sugjeruat që të rishqyrtojmë vendimin tonë për të vazhduar shtatzëninë. Periudha më e vështirë e jetës sime, për shkak se ju nuk e thatë kurrë të vërtetën. Vajza ime e vogël ishte e përsosur.

Unë nuk jam e zemëruar. Unë jam vetëm e trishtuar. Unë jam e trishtuar sepse jeni tmerrësisht i gabuar kur thoni se një fëmijë me sindromin Down mund të përkeqësojë cilësinë e jetës sonë.

Dhe unë e kam zemrën të thyer në mendimin që ju mund ta thoni edhe sot, për një nënë. Por më së shumti unë jam e trishtuar për faktin se ju kurrë nuk do të keni privilegjin të dini për vajzën time, Emersyn.

Sepse, Emersyn jo vetëm përmirësoi cilësinë e jetës sonë, por ajo ka prekur zemrat e qindra njerëzve. Ajo na dha një vendosmëri dhe gëzimin që janë të pamundura për tu përshkruar.

Ajo na dha buzëqeshjet më të mëdha, të qeshura, puthjet më të ëmbëla që kam marrë ndonjëherë. Ajo ka hapur sytë e mi për bukurinë e vërtetë dhe dashurinë e pastër.

Lutja ime është kur të shihni fëmijë të tjerë me Sindromin Down strukur në barkun e nënës më mbaj mend mua dhe thoni: “Fëmija juaj është absolutisht e përsosur.”

Sindroma Down, Trizomia 21 apo Mongoloizmi quhet një mutacion gjenetik i veçantë tek njeriu, tek i cili njeriu posedon kromozomin e 21. Sindroma Down është një çrreullim kromozomesh që vjen si rezultat i vonesës në zhvillimin fizik, intelektual dhe gjuhësor.

Ky është çrregullimi më i njohur i kromozomeve që shoqërohet me vonesë mendore. Njerëzit me Sindromën Down kanë një pamje karakteristike fizike. Sindroma Down identifikohet si anomali kromozonesh. Me përparimet që janë bërë në fushën e biologjisë molekulare, është zbuluar se njerëzit me Sindromën Down kanë 47 kromozome në secilën qelizë në vend që të kenë 46.

Ky kromozom ekstra, pjesërisht ose plotësisht kromozomin 21, rezulton në karakteristikat që shoqërojnë Sindromën Down.
There are 33 comments

Add yours
 1. Pete

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme.
  Cheers

 2. donde comprar bupropion en Ecuador

  Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any tips? Appreciate it!

 3. kup trihexyphenidyl online w Łodzi

  May I simply just say what a relief to find someone who actually understands what
  they’re talking about on the internet. You definitely
  understand how to bring an issue to light and make it
  important. More and more people should read this
  and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular because you definitely have the gift.

 4. plaquenil in Belgien

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this submit and if I could I want to suggest you few interesting issues
  or suggestions. Perhaps you can write next articles relating to this article.
  I want to read even more things approximately it!

 5. ordine di viagra in Italia

  Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 6. Virgil

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome,
  nice written and come with almost all significant infos.

  I would like to look more posts like this .

 7. Irvin

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a
  visit this webpage on regular basis to obtain updated from newest news.

 8. Lelia

  When some one searches for his required thing, therefore he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 9. Darell

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact was a
  entertainment account it. Look advanced to more delivered agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 10. medroxyprogesterone en venta libre en Suiza

  Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know
  this is entirely off topic but I had to tell someone!

 11. veramix-Anzeige erhältlich in Deutschland

  I believe what you published was very reasonable. However, think about this, what if you wrote a catchier title?
  I am not suggesting your information isn’t solid, but what if you added something
  that makes people want more? I mean Letra prekëse e nënës për mjekun që i
  tha të abortojë beben me Sindromën Down | Revista Vlera is kinda
  plain. You should peek at Yahoo’s front page and note how they create article headlines to
  grab people to open the links. You might
  add a related video or a related pic or two to get readers excited about what you’ve written. Just my
  opinion, it could bring your blog a little livelier.

 12. Adelaida

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 13. fosamax disponibile senza prescrizione medica in Italia

  Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to
  ask!


Post a new comment