1.1

Pas vuajtjes vjen kënaqësia

Spread the love

Shkruan: Sh. E.

Pas vuajtjes vjen kënaqësia dhe nuk mund të jetë ndryshe. Për disa kënaqësi duhet të përjetohen edhe disa vuajtje. Të gjitha pengesat, shikuar nga jashtë, duken tiranizuese, por në fund prej kësaj kemi përfitime.

Ajo që na duket si dominim relativ i të keqes ndaj të mirës, në një periudhë të caktuar, në të vërtetë është dominim i të keqes së madhe ndaj të keqes së vogël, më e keqja e vogël nënkuptojmë ata që kanë bërë zullum ashtu që nuk e kanë mbrojtur hakkun.

Fakti që e keqja ekziston dhe se do të provohemi në të vërtetë është domosdoshmëri e kësaj bote – është gërshetuar në qenësinë e saj, sepse është sajuar nga kundërthëniet. Në këtë botë nuk mund të kemi asnjë kënaqësi, e të mos shijojmë hidhësi. Për shembull, nëse jemi të uritur dhe afrohemi te sofra e mbushur me gjellë të ndryshme, për t’u kënaqur në ushqim, duhet shpenzuar një pjesë të kohës dhe energjisë duke ngrënë, ndërsa do t’i “shpenzojmë” edhe dhëmbët. Këto kundërthënie të kësaj bote janë të këqija nëse i shikojmë një nga një, por nëse i shikojmë bashkë, vijmë në përfundim të kundërt. Tani do të flasim për Ditën e gjykimit dhe rënien morale të njeriut i cili ka pasur rast të jetë halif në Tokë, siç i është premtuar.

Në të vërtetë, këtu është fjala për njeriun i cili për hir të një momenti të kënaqësisë i shndërron në zjarr të gjitha vetitë tjera të larta me të cilat e ka nderuar Lavdiploti. Kur të vijë Dita e gjykimit, askush nuk do ta vërejë tjetrin, të gjithë do të përkujdesen për vete, ndonëse do të shihen. Mëkatari i madh do të dëshirojë të sakrifikojë të gjithë njerëzit për ta shpëtuar veten, madje edhe familjen e vet, vëllezërit, motrat – shkurt, gjithë botën.

Të krahasojmë tani njeriun i cili e flijon botën për vete edhe imam Aliun, i cili thotë se sikur t’ia ofronin tërë kozmosin që t’i bëjë zullum një milingone, ai nuk do ta bënte. Tani e shohim se njeriu është qenie e cila është vendosur midis dy skajshmërive: pozitive dhe negative.

Nga njëra anë, kemi njeriun për të cilin thuhet se është: “Mëshirë e Allahut për të gjithë botët”, kurse nga ana tjetër janë ata që mashtrojnë njerëzit, por këtë nuk e bëjnë sipas diktatit të shejtanit, porse vetë janë shejtanë. Në Kuran thuhet se çdo pejgamber do të ketë armiq, ndërsa shejtanët do të jenë me pamje të njerëzve dhe xhinëve. Një grup i njerëzve shndërrohen në shejtanë të vërtetë, jo ithtarë të shejtanit, por shejtanë të kulluar.

(Revista “Vlera”, nr. 23, korrik/gusht 2017, fq. 38)
There are 12 comments

Add yours
 1. zoritoler imol

  I got what you mean , thanks for posting.Woh I am pleased to find this website through google. “It is a very hard undertaking to seek to please everybody.” by Publilius Syrus.

 2. rtp xingaming

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 3. slot game

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 4. slot joker gaming demo

  My husband and i were fortunate when Louis could conclude his analysis via the ideas he obtained through your site. It’s not at all simplistic to just find yourself giving freely steps that the rest have been trying to sell. And we all already know we have the website owner to thank because of that. These explanations you have made, the straightforward site navigation, the friendships you can aid to engender – it’s got most impressive, and it’s really aiding our son and our family understand the theme is enjoyable, and that is highly vital. Many thanks for all!

 5. yggdrasil slot rtp

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 6. vorbelutr ioperbir

  I haven?¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 7. Link Alternatif Betwing88

  I feel that is one of the so much important info for me. And i’m satisfied reading your article. However should statement on few normal issues, The web site taste is ideal, the articles is in reality great : D. Just right task, cheers

 8. surgawin

  Good post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Kudos!

 9. Playslot77

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I¦ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 10. Sensaslot88

  Wonderful site. A lot of useful info here. I’m sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you for your effort!


Post a new comment