vlera

REVISTA VLERA

Spread the love

Bismil-lahir- rahmanir-rahim.
Në emër të Zotit Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

Lexues të nderuar!

Kultura e leximit dhe shkrimit të bukur është mënyra më e mirë që njeriun ta bëjë të lumtur, ndërsa jetën e tij të pavdekshme në të dy botët. Arti i veçantë i Shkrimit të Shenjtë ka përfituar zemrat e milionave njerëzve që nga shekulli VII e deri në ditët e sotme. Andaj, Këshillat Hyjnore kurrë nuk
vjetërohen, ato janë si një shpirt i paprekur që mund ta ndiejë çdokush e të kënaqesh me orientimet e tij frytdhënëse.

Duke qenë në shoqërinë e këtyre vlerave, a ka zbukurim më të bukur kur në një familje shqiptare të shfletohet një revistë siç është “VLERA” . Kjo do t’iu sjellë në ambientin tuaj familjar harmoni, diskutim, njohuri të reja, motivim për punë të mira, bashkëpunim, qetësim shpirtëror, pra kjo do të fusë në familjet tuaja një sistem komplet të bukurisë së të jetuarit. “VLERA” do të dëshmojë dhe manifestojë vlerat etiko-morale, tradicionale, religjioze dhe
shoqërore, duke sendërtuar pozitën më të bukur dhe më të ndritur në shoqëri anë e mbanë botës shqipfolëse.
Nëse një shoqëri apo individ, heq dorë nga vlerat fetare dhe ngjarjet kulturore, atëherë kjo do të thotë që ky individ, apo kjo shoqëri ka pësuar një ndryshim apo ndërrim, andaj Allahu i Lartësuar në Kuranin Famëlartë thotë se “Allahu nuk e ndërron një popull , gjersa ata vetveten nuk e ndërrojnë….” (

Surja Ra’ad 11).
Identitetin dhe personalitetin e njeriut e të shoqërisë e formojnë vlerat njerëzore dhe fetare, të përfituara nga infrastruktura shkencore dhe filozofike, kultura kombëtare regjionale dhe traditat e vendit. Andaj, çdo shoqëri, e cila dëshiron të formojë identitetin e vet të pavarur duhet të punojë në këtë drejtim që mos të lë anash vlerat kombëtare, fetare dhe tradicionale.

Për shkak se faktori kryesor në institutin familjar është gruaja, ndërrimet dhe fuqizimet e vlerave njerëzore më së shumti reflektojnë tek ajo. Puna jonë e shenjtë në revistën “ VLERA” është që të punojmë në ngritjen e personalitetit të gruas, e pastaj familjes, në drejtim të edukimit dhe arsimit
të grave në frymën etiko – morale dhe fetare, sepse feja është orientim i vetëm ku gruaja e gjen personalitetin përmes vlerave të saj njerëzore.

Pa asnjë mëdyshje themi se ne jemi ato që kemi forcë e vullnet që ta rikonstruktojmë botën, duke avancuar civilizimin kulminant të bazuar në ligjet e Krijuesit të Vërtetë për të mirën e femrës dhe familjes në përgjithësi.

Ja pra është “VLERA” më tepër se çdo orientim (apo vlerë) tjetër. Kjo e përbën njeriun në penë dhe
në shkrim.

Kontakt: rr: Rrustem Statovci 25 Prishtinë 10000 Kosovë. 
There are 35 comments

Add yours
 1. Dominick Kluber

  I am often to blogging and i actually appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for new information.

 2. slot demo

  Hello there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Thank you!

 3. netent slot demo

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It really useful & it helped me out much. I’m hoping to present something again and aid others like you helped me.

 4. rtp habanero hari ini

  Whats up very cool web site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?KI am glad to search out so many helpful information right here within the post, we’d like develop more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 5. slot demo pragmatic

  You have observed very interesting points! ps nice internet site. “I just wish we knew a little less about his urethra and a little more about his arms sales to Iran.” by Andrew A. Rooney.

 6. surgawin slot

  Hello! I simply would like to give a huge thumbs up for the good info you’ve got right here on this post. I will likely be coming again to your blog for extra soon.

 7. Jeffery Bosquez

  Good blog! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 8. data hk

  I like this web blog so much, saved to bookmarks. “I don’t care what is written about me so long as it isn’t true.” by Dorothy Parker.

 9. Smart Contract Generator

  What i don’t realize is in fact how you are now not really much more smartly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You realize thus significantly on the subject of this matter, made me in my opinion believe it from so many numerous angles. Its like women and men aren’t fascinated except it is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. At all times handle it up!

 10. cbd vape pens canada

  I wanted to put you one little bit of word in order to say thank you again for your pleasant tactics you’ve documented on this website. It has been quite unbelievably open-handed of people like you to grant openly all numerous people could possibly have made available as an electronic book in order to make some bucks for themselves, most importantly seeing that you could have done it in case you desired. Those inspiring ideas also acted to provide a fantastic way to realize that other people online have a similar passion the same as my very own to grasp more on the topic of this problem. I am sure there are a lot more pleasurable instances in the future for individuals that look into your blog post.


Post a new comment