7.1

Shtatë fakte që tregojnë se jeni më të zgjuar se mesatarja

Spread the love

Hyrje

Nëse e gjeni veten tek këta tregues, ndoshta mund të mburreni për IQ (koeficientin e inteligjencës) e lartë, por jo pa efekte anësore. Inteligjenca është e lidhur shpesh me çrregullime të humorit dhe shqetësime. Njerëzit e zgjuar priren të shqetësohen, shkojnë në shtrat vonë, ata mund të jenë të çrregullt dhe të vuajnë nga çrregullimet mendore.

Kanë çrregullime të humorit: Çrregullimet në humor mund të jenë çmimi që disa njerëz paguajnë për inteligjencën e tyre mbi mesataren.

Vuajnë nga ankthi: Njerëzit me një IQ më të lartë kanë tendencë që të vuajnë më shpesh nga çrregullimet e ankthit se ata me inteligjencë mesatare.

Janë të pazakontë: Janë të papërshtatshëm. Mund të jentë ateistë dhe politikisht liberal.

Shkojnë në shtrat vonë: Në një studim ku u shqyrtuan zakonet e 20 mijë e 745 adoleshentëve rezultoi se ata që shkuan në shtrat pas mesnate dhe u zgjuan në mëngjes rreth orës 08:00 kishin një IQ më të lartë se ata që shkuan në shtrat rreth orës 23:40 dhe u zgjuan në 07:20.

Nuk janë të kujdesshëm: Hulumtimi gjeti se ata që janë më të lumtur dhe kanë inteligjencë të lartë, kanë tendencë të besojnë më lehtë. Rritja e besimit mund të justifikohet me një shkallë më të lartë të kënaqësisë në jetë, ose nga një gjykim më i lartë.

Marrin më shumë kohë për të vendosur: Kush është më shumë reflektiv dhe ka një IQ mbi mesataren nuk mund të jetë gjithmonë i vendosur në marrjen e vendimeve. Në të kundërt, ata që kanë një IQ nën mesataren, do të veprojnë me më pak vështirësi dhe pa problem në marrjen e vendimeve.

Nuk kanë dëshirë të bisedojnë: ky është një tregues shumë i diskutueshëm; njerëzit e zgjuar janë edhe më të vetmuar. Studimet kanë gjetur se sa më shumë një person me inteligjencë mbi mesataren shoqërohet dhe ndjek miqtë, aq më shumë i pakënaqur do të jetë me jetën e tij/saj. Njerëzit e zgjuar nuk kanë dëshirë të bisedojnë, ata nuk kanë shumë miq. Ata preferojnë të shkojnë në një rreth shumë të vogël të miqve të ngushtë.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 23, korrik/gusht 2017, fq. 49)
There are 17 comments

Add yours
 1. Anneliese

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and
  look forward to new posts.

 2. precio del furilax con receta médica

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, wonderful blog!

 3. Katja

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 4. viagra aankoop in Nederland

  Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost
  on everything. Would you advise starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any suggestions? Many thanks!

 5. desloratadine disponibile in una farmacia in Italia

  Hi I am so thrilled I found your website, I really found you by
  mistake, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the superb job.

 6. comprar atorlip en Argentina

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious
  if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it,
  any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much
  appreciated.


Post a new comment