9d5ed6b61523d914ff671a157a02a384

Qëllimi i martesës

Spread the love

Martesa është nevojë natyrore e gjithë qenies njerëzore. Ajo ka shumë anë pozitive nga të
cilat më të rëndësishme janë:

1. Krijimi i familjes në të cilën njeriu mund të gjejë siguri dhe qetësi shpirtrore.
Personi që nuk është i martuar është sikur shpendi pa fole. Martesa shërben si strehim për çdo
kënd që ndjehet i humbur në shkretëtirën e jetës, andaj njeriu patjetër duhet të gjejë partnerin
e jetës me të cilin do ta ndante gëzimin e dëshpërimin.
2. Instinkti natyror seksual është i fortë dhe i rëndësishëm. Secili duhet të ketë partner
për të kënaqur nevojat e veta seksuale në një ambient të qetë e të sigurtë. Secili duhet të
përjetojë satisfakcionin seksual në mënyrë korekte e të drejtë. Ata që apstenojnë nga martesa,
zakonisht, vuajnë nga dhembjet fizike e psikike. Dhembjet e këtilla dhe problemet e caktuara
sociale kanë pasoja të drejtëpërdrëjta të apstenimit të të rinjve nga martesa.
3. Reprodukimi: Përmes martesës zgjatë jetën gjinia njerëzore. Fëmijët janë fryt i
martesës dhe faktor i rëndësishëm në përforcimin e themeleve familjare si dhe janë burim i
vërtetë i gëzimit të prindërve të tyre Në Kur’anin Famëlartë dhe në hadithe theks i veçantë i
është vënë martesës dhe posedimit të fëmijëve. All-llahu i Plotfuqishëm thotë në Kur’an:
“Edhe një argument tjetër i Tij është se Ai, nga lloji juaj, krijon bashkëshorte…” (30:21).
Pejgamberi s.a.v.a. ka thënë: “Nuk ka ndërlidhje më të mirë të bazuar në Islam se sa është
martesa”TPF
4
FPT
Hazreti Aliu r.a. ka thënë: “Martohuni sepse kjo është traditë e Pejgamberit s.a.v.a..”TPF
5
FPT
I Dërguari i All-llahut ka thënë: ”Kushdo që zgjedh të ndjekë rrugën time, le të vejë kurorë që,
me martesë, të lejë pasardhës (të rrit numrin e muslimanëve) që në Ditën e Gjykimit do të
mund të mburrem para ummeteve (popujve) tjerë me numrin e madh të Ummetit tim“.TPF
6
FPT
Hazreti Rida r.a. thotë: ”Fitim më i madh për njeriun është gruaja besnike e cila kur e shikon
burrin bëhet e lumtur dhe e cila, në mosprezencëne tij, e mbronë pasurinë e tij dhe nderin e
vet.”TPF
7
FPT
Gjer më tani, në këtë kapitull, kemi folur mbi aspektin e kësaj bote dhe të ndjenjave për
martesë, gjë që i posedojnë edhe gjallesat e tjera: dobitë nga jeta e përbashkët dhe
reprodukcioni. Qëllimi parësor i martesës, për njerëzit është ndryshe. Njeriu nuk zë vend në
këtë planet vetëm që të hajë, të pijë, të flejë, të kërkojë kënaqësi apo të lakmojë (pas kësaj
bote-sh.p.) e pasataj të vdes e të zhduket. Pozita e njeriu është më e lartë se këto veprime.
Qeniet njerëzore janë të krijuara të përsosin veten dhe shpirtin e vet duke nxënë dituri, duke
kryer vepra të mira dhe duke u sjellë njerëzisht. Nga njeriu kërkohet të ndjekë rrugën e drejtë
me qëllimi të afrimit te All-llahu i Plotfuqishëm. Njeriu është një qenie e aftë që mund ta
pastrojë shpirtin e vet, madje, duke u larguar nga veprat e këqija dhe duke ushtruar një sjellje
të mirë, arrinë ashtu një pozitë të lartë të cilën as melekët nuk do të mund ta arrinin. Njeriu
është një krijesë që është e përhershme. Ai arriti në këtë botë që përmes udhëzimit të
pejgamberve dhe aplikimit të dispozitave, të cilat ia ka caktuar feja (Islami) të sigurojë fatin,
lumturinë e vet në këtë dhe në botën tjetër në mënyrë që të jetojë një jetë të qetë në botën e
amshueshme.

Prandaj, qëllimi i martesës duhet kërkuar në këtë kontekst shpirtror. Qëlllimi i martesë, për
besimtarin, duhet të jetë largim nga veprat e liga dhe pastrim i shpirtit nga gjunahet. Ajo
patjetër duhet të jetë mjet afrimi te All-llahu i Gjithëfuqishëm. Në këtë kuptim, partneri i
përshtatshëm dhe i mirë zë vend të rëndësishëm.
Kur dy besimtarë, përmes martesës, krijojnë familje, marrëdhënia e tyre seksuale do t’u
ndihmojë në forcimin e marrëdhënieve të dashurisë dhe respektit të ndërsjellë, sepse një çift i
tillë nuk do të jetë i rrezikuar nga anjë degjenerim seksual, defekt i rrezikshëm dhe vepër e

jozakonshme. Pejgamberi i Islamit s.a.v.a. dhe të gjithë imamët r.a. theks të veçantë i kanë
kushtuar institucionit të martesës.
Pejgamberi s.a.v.a ka thënë: ”Kush martohet e ka ruajtur gjysmën e fesë së vet”.TPF
8
FPT
Hazreti Sadiku r.a. ka thënë: “Dy rekate namaz që i falë personi në kurorë janë më të
vlefshëm se shtatëdhjetë rekate që i falë i pamartuari”.TPF
9
FPT

Partneri besnik, i devotshëm dhe i ndershëm luan rol vendimtar në udhëheqjen e një jete të
ndershme dhe fisnike. Të keshë një partner të atillë është një faktor i rëndësishëm nëse
dëshironi t’u largoheni veprave të këqija dhe t’u përkushtoheni kryerjes së obligimeve fetare.
Një çift bashkëshortor i devotshëm, jo vetëm që nuk do të hasë në pengesa në kryerjen e
obligimeve fetare, por edhe do ta inkurajojnë njëri-tjetrin. A është vërtetë e mundshme se
njeriu i cili i beson All-llahut, lufton me nderë në rrugën e Tij duke mos marrë leje nga
bashkëshorja e vet? A është e mundur që cilido besimtar të fitojë, për jetën e vet, në mënyrë
legjitime, t’i respektojë të gjitha principet islame, t’i paguajë të gjitha kontributet e parapara
fetare në mënyrë që t’i ik ekstravagancës dhe të shpenzojë ne vepra bëmirëse, pa pëlqimin e
gruas së vet?

Besimtari gjithnjë do ta thërras partnerin e vet në bëmirësi, ashtu sikur që do ta orientojë
personi i mbrapsht partnerin e vet në shkatërrim. Atëherë është e kuptueshme se, në Islam,
meshkujt dhe femrat që dëshirojnë të lidhin kurorë, këshillohen t’ia shikojnë partnerit të
ardhshëm devotshmërinë dhe sjelljen e mirë, si kushte esenciale.
Pejgamberi s.a.v.a. thotë: “Sikur të dëshiroja që një muslimanit t’ia dhuroj të gjitha të mirat e
të dyja botrave, do t’i dhuroja: zemër modeste, gjuhë që gjithnjë shpreh falënderime, trup
mjaft të durueshëm që t’u përballojë të gjitha fatkeqësive dhe do t’i dhuroja bashkëshorte
besnike e cila gëzohet kur ta shikojë dhe, në mungesë të tij, ia ruan pasurinë dhe nderin”.TPF
10FPT
Dikush shkoi te Pejgamberi s.a.v.a dhe i tha: “Kam një grua që përhërë më pret kur vij në
shtëpi dhe më përcjellë gjer te dera, kur shkoj. Kur më sheh të demoralizuar dhe jo të lumtur,
atëherë, duke më inkurajuar, më thotë: ”Nese je duke menduar për rizk, atëherë mos u
dëshpëro, sepse rizkun All-llahu e siguron, a nëse je duke menduar për botën e ardhshme,
atëherë, le ta forcojë All-llahu mendimin dhe mundimin tënd…”TPF
11FPT

Hazreti Aliu r.a. e ka menduar të njejtën atëherë kur ka folur për Hazreti Fatimen r.a. e kur ka
thënë se ajo për të ka qenë mbështetja më e madhe në adhurim ndaj All-llahut të
Plotfuqishëm. Historia na rrëfen se Pejgamberi s.a.v.a., pas dasmës së Aliut r.a. dhe Fatmes
r.a., shkoi në shtëpinë e tyre t’ua urrojë martesën dhe të interesohej për gjendjen e tyre. E
pyeti Hazreti Aliun r.a.: “Ç’mendim ke për bashkëshorten tënde?” Hazreti Aliu u përgjigj:
”Konsideroj se Fatimeja është mbështetja më e madhe për adhurum ndaj All-llahut të
Plotfuqishëm” Pejgamberi, po ashtu, e pyeti edhe Hazreti Fatimen r a e ajo u përgjigj: “Ai
është bashkëshorti më i mirë”.TPF
12FPT

Hazreti Aliu r.a. në një fjali prezentoi bashkëshorten më të mirë në Islam dhe shprehu
qëllimin final të martesës.
There are 345 comments

Add yours
 1. kopen van budesonide in Genève

  Wonderful beat ! I would like to apprentice
  while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your
  broadcast provided bright clear idea

 2. Aracelis

  You really make it seem so easy together with your presentation however I to find
  this topic to be really something which I feel
  I’d never understand. It sort of feels too complex
  and very large for me. I am looking ahead on your subsequent publish, I’ll attempt to get the grasp of it!

 3. metformin en farmacia española

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic
  but I had to ask!

 4. Pearl

  Howdy I am so happy I found your blog page, I really found
  you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Anyhow I am here now and
  would just like to say thanks for a incredible post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at
  the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 5. achat bisacodyl en pharmacie

  Excellent post. I used to be checking constantly this blog and
  I’m inspired! Very useful info specifically the ultimate
  phase 🙂 I take care of such info a lot.
  I used to be seeking this certain information for a
  long time. Thank you and good luck.

 6. tauxib ohne Rezept in Spanien

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that
  “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say you have done a great job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 7. acquista vasoxen ad Anversa

  I was pretty pleased to uncover this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!!
  I definitely appreciated every part of it and i also have you saved to fav to
  check out new information in your website.

 8. isonid online kopen in Maastricht

  Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  authoring a blog post or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 9. Preise für aggrenox

  We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful info to work on. You have performed an impressive task and our entire neighborhood shall be grateful to you.

 10. principen bez recepty w Łodzi

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 11. kenalogin en línea entrega rápida

  Excellent blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many options out there that I’m completely confused ..
  Any ideas? Bless you!

 12. achat de biofucid en pharmacie

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with web browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 13. bezpieczne zakupy

  I see You’re in reality a good webmaster.
  This site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, the contents are masterwork. you have performed a excellent activity in this
  subject! Similar here: tani sklep and also here: Bezpieczne zakupy

 14. Auto Approve List

  Hi! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thank you! You can read
  similar article here: List of Backlinks

 15. Online-Verfügbarkeit von ethambutol in Berlin

  Hello there, I found your blog by way of Google while searching for a
  related matter, your website got here up, it looks great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just was alert to your weblog through Google,
  and located that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you happen to continue this in future.
  Lots of folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 16. Elsa80

  Wow, marvelous blog format! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you make blogging look easy. The whole look of your website is wonderful,
  as neatly as the content! I read similar here prev next and it’s
  was wrote by Gilbert07.

 17. Soila68

  Wow, awesome weblog format! How long have you been running a
  blog for? you made running a blog look easy. The whole glance of
  your website is great, as smartly as the content!
  You can read similar here prev next and those was wrote by Lynn79.

 18. RobertVacen

  farmacia en casa online descuento [url=http://eufarmaciaonline.com/#]farmacias online seguras en espaГ±a[/url] farmacias online seguras en espaГ±a

 19. air cooler installation

  For illustration, create suppliers have worked with the Food & Drug Administration (FDA) to make sure that the industry criteria developed outcome in the most beneficial and most successful processes. And to communicate any public announcements, the marketplace has formulated relationships with associations like the Nationwide Grocer’s Association (NGA).

 20. get ac installed in house

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 21. gas engineer stoke

  An intriguing discussion might be priced at comment. I do think you should write much more about this topic, it will not often be a taboo subject but generally folks are insufficient to speak on such topics. To another. Cheers

 22. heating and air conditioning repair

  I must point out my admiration for your generosity supporting women who should have guidance on this one study. Your personal dedication to passing the message all-around turned out to be especially effective and has frequently encouraged ladies like me to achieve their endeavors. Your own useful report denotes a great deal a person like me and even further to my colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 23. lpg gas engineers in my area

  Advantageously, the article is actually the greatest topic on curing acne naturally. I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your coming updates. Saying thanks will not just be enough, for the phenomenal lucidity in your writing. I will immediately grab your rss feed to stay informed of any updates.

 24. heat pump maintenance

  You actually make it appear so easy with your presentation however I in finding this matter to be really something that I feel I’d never understand. It sort of feels too complex and extremely large for me. I am looking ahead to your next put up, I’ll attempt to get the cling of it!

 25. gas safe lpg engineer near me

  Nice post. I understand some thing more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating you just read content off their writers and employ a little something from their website. I’d choose to use some with all the content on my small blog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link with your web weblog. Thank you for sharing.

 26. ac vent cleaning

  Substantially, the post is actually the greatest on this worthw hile topic. I harmonise with your conclusions and also will thirstily look forward to your coming updates. Simply just saying thanks will certainly not simply be adequate, for the extraordinary lucidity in your writing. I can right away grab your rss feed to stay abreast of any kind of updates. Fabulous work and also much success in your business enterprize!

 27. ac repair near me

  Simply to follow up on the up-date of this topic on your web site and would really want to let you know how much I loved the time you took to write this beneficial post. Within the post, you actually spoke regarding how to actually handle this issue with all convenience. It would be my personal pleasure to collect some more concepts from your web-site and come as much as offer other folks what I learned from you. Many thanks for your usual terrific effort.

 28. ductwork cleaning

  Can I just say what a aid to seek out someone who really knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know the way to carry a difficulty to mild and make it important. More people need to read this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you positively have the gift.

 29. ac repair

  This excellent article seems to be have considerable website visitors. Exactly how support it? It all provides cool extraordinary take on the subject of problems. My partner and i possessing items legitimate or perhaps a great offer specifics of is central to the item.

 30. local gas boiler repairs

  After study some of the websites with your web site now, and i also genuinely much like your strategy for blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will also be checking back soon. Pls consider my site at the same time and tell me what you think.

 31. heat pump repair near me

  Newer gentlemen by using hair could possibly be enticed to make use of gel… yet that isn’t proposed. Carbamide peroxide gel clumps the frizzy hair with each other in addition to unveils this crown.

 32. gas safe boiler service

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 33. gas registered engineer

  Attractive part of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to constantly quickly.

 34. escaperoom.center

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my website
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!
  You can read similar blog here: Escape rooms list

 35. gas valve replacment

  certainly like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come back again.

 36. trusted gas engineers

  My husband and i ended up being very joyous Albert managed to conclude his preliminary research from the precious recommendations he grabbed from your site. It’s not at all simplistic just to choose to be giving away tricks other people have been making money from. We keep in mind we now have the writer to thank for this. The most important explanations you made, the easy web site menu, the relationships you can aid to foster – it’s got everything awesome, and it’s really aiding our son in addition to us consider that that issue is amusing, and that’s unbelievably vital. Thanks for the whole lot!

 37. find a gas engineer

  Somebody essentially lend a hand to make seriously articles I’d state. That is the very first time I frequented your website page and so far? I amazed with the research you made to create this particular post incredible. Wonderful job!

 38. ac tune up

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 39. british gas gas safe engineer

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox now when a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Could there be any way you are able to remove me from that service? Thanks!

 40. Smart home air conditioning integration

  Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 41. emergency central heating engineer

  Can I simply say what a reduction to search out someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know easy methods to carry a problem to mild and make it important. More people must read this and understand this aspect of the story. I cant believe youre no more popular because you definitely have the gift.

 42. Ellie

  I will right away grab your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognize so that I may subscribe. Thanks!

 43. ac tune up

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 44. ac installation

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 45. fix central

  If only my personal content articles appeared as if this particular! That’s a enhance, btw?-I ‘m new to blog publishing as well as reading numerous blogs helps me out with my very own. Any info you could throw my way to help is very appreciated. Thanks for the great info on this particular post!

 46. HVAC

  I’m impressed, I have to admit. Really rarely do you encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail around the head. Your concept is outstanding; the pain is a thing that there are not enough persons are speaking intelligently about. I am happy that I came across this inside my find something about it.

 47. air conditioner troubleshooting

  I picture this may well be various upon the written content material? in spite of this I nonetheless consider that it usually is appropriate for just about any form of topic subject matter, as a result of it could continuously be pleasurable to resolve a heat and pleasant face or possibly listen a voice whilst initial landing.

 48. 24 hour heating repair

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i’m glad to express that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed. I most definitely will make certain to do not disregard this website and give it a glance regularly.

 49. emergency air conditioner service

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox now whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Could there be however you may get rid of me from that service? Thanks!

 50. Custom air conditioning solutions

  This will be the correct weblog for anyone who hopes to be familiar with this topic. You already know so much its practically hard to argue on hand (not too I personally would want…HaHa). You definitely put a brand new spin for a topic thats been revealed for some time. Fantastic stuff, just great!

 51. air duct cleaning

  Another issue of which on-line talking may existing is the self-confidence of your individual. As it will be less difficult to help communicate on the internet, someone who’s going to be really self conscious as well as shy could possibly have a hard time keeping up with who seem to he / she genuinely is usually. The individual as an alternative is similar to living the two oceans.


Post a new comment